Ziņas

Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai būtiska tās iekļaušana citās politikās

Foto: EU2015.LV
2015. gads 14. aprīlis

Otrdien, 2015.gada 14.aprīlī, Rīgā ar Eiropas Savienības vides ministru tikšanos sākās ES Vides un enerģētikas ministru neformālā sanāksme, kas norisinās no 14. līdz 16.aprīlim. 

Vides ministru neformālā sanāksme veltīta diviem būtiskiem jautājumiem – bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, kā arī ES gatavošanās starptautiskajai klimata konferencei Parīzē, kuras laikā plānots panākt jaunu globālu vienošanos par klimata pārmaiņu samazināšanas mērķiem pēc 2020.gada. Neformālā tikšanās norisinājās Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā.

Latvijas prezidentūra par vienu no vides jomas prioritāriem jautājumiem ir izvirzījusi bioloģisko daudzveidību. Sanāksmes pirmā daļa bija veltīta izvērtējumam par to, kā ES līdz šim ir veicies ar 2020.gada mērķa sasniegšanu – apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos un veicināt dabas kapitāla saglabāšanu, izmantošanu un tā vairošanu. Tāpat ministri dalījās pieredzē par īstenotajiem labās prakses piemēriem nacionālā līmenī, lai ierobežotu bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. Savukārt sanāksmes otrajā sesijā ministri diskutēja par plašāku bioloģiskās daudzveidības apsvērumu integrāciju citās ES nozaru politikās (piemēram, lauksaimniecības, mežsaimniecības un teritoriālās planošanas politikās) un to ieviešanas instrumentos.

Ministru diskusija tika balstīta uz nesen publicēto Eiropas Vides aģentūras Vides stāvokļa pārskatu (State of the Environment Report (SOER2015)), kas sniedz visaptverošu novērtējumu par Eiropas vides stāvokli, tendencēm un perspektīvām globālā kontekstā. Tas apliecina, ka situācija Eiropā bioloģiskās daudzveidības jomā nav uzlabojusies, gan vērtējot tās dabas vērtības, ko aizsargā ES dabas likumdošana, gan vērtējot ekosistēmas plašākā mērā.

Diskusijas laikā sniegtā informācija par jau īstenotajiem pasākumiem bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai skaidri pauda ES apņēmību sasniegt nospraustos mērķus ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas ieviešanā. Tas ir jo īpaši svarīgi, ņemot vērā Eiropas Komisija uzsākto darbu pie stratēģijas vidus termiņa izvērtējuma.

Apzinoties finanšu resursu nozīmīgumu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, kā arī dabas kapitāla ekonomisko potenciālu, ministriem bija iespēja iepazīties ar nesen ieviestu ES finanšu instrumentu - Dabas kapitāla finansēšanas instrumentu (the Natural Capital Financing Facility). Ministri atzina, ka ar tā atbalstu īstenotajiem projektiem ir būtisks potenciāls sasniegt sinerģijas starp bioloģisko daudzveidību un ekonomisko attīstību plašākā mērā.

“Jaunajam līgumam ir jāattaisno pasaules sabiedrības cerības un jāsniedz gan privātajam, gan valsts sektoram tik ļoti nepieciešamais signāls par turpmāko attīstības ceļu. Tādēļ ļoti svarīgs ir sagatavošanās darbs. Atlikušie nepilni astoņi mēneši ir jāizmanto iespējami efektīvi. Varu apliecināt, ka Latvijas prezidentūra šajā pusgadā turpinās darīt visu nepieciešamo, lai Eiropas Savienība varētu efektīvi piedalīties starptautiskajās klimata sarunās”, uzsvēra ministrs.

Dienas otrā puse tika veltīta ES ieguldījuma izvērtēšanai, gatavojoties starptautiskajai klimata konferencei Parīzē 2015.gada nogalē. Tās laikā plānots panākt jaunu globālu vienošanos par klimata pārmaiņu ierobežošanu pēc 2020.gada.

“Jaunajam līgumam ir jāattaisno pasaules sabiedrības cerības un jāsniedz gan privātajam, gan valsts sektoram tik ļoti nepieciešamais signāls par turpmāko attīstības ceļu. Tādēļ ļoti svarīgs ir sagatavošanās darbs. Atlikušie nepilni astoņi mēneši ir jāizmanto iespējami efektīvi. Starptautiskajās klimata sarunās progresu palīdzētu nodrošināt arī valstu vadītāju iesaistīšanās. Varu apliecināt, ka Latvijas prezidentūra šajā pusgadā turpinās darīt visu nepieciešamo, lai Eiropas Savienība varētu efektīvi piedalīties starptautiskajās klimata sarunās”, uzsvēra ministrs.

Ministru neformālā sanāksme turpināsies trešdien, 2015.gada 15.aprīlī, kad, ES vides un enerģētikas ministru apvienotās sesijas laikā, plānotas diskusijas par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, ņemot vērā arvien plašāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu, lai samazinātu ES enerģētisko atkarību un mazinātu klimata pārmaiņas.

 

Preses konference pēc Vides ministru neformālās tikšanās (angļu valodā).

Sazināties
Jānis Rungulis
Preses sekretārs COREPER I jautājumos
Kristīne Kļaveniece
Nozares komunikācijas eksperte