Prezidentūra un ES

Kas ir prezidentūra?

Katra Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts rotācijas kārtībā uz sešiem mēnešiem kļūst par prezidējošo valsti un vada ES Padomes darbu. ES Padome ir būtisks lēmumu pieņēmējs, kas kopā ar Eiropas Parlamentu (EP) pieņem tiesību aktus un koordinē politikas jomas ES līmenī.

Prezidentūra ir iespēja katrai ES dalībvalstij neatkarīgi no tās lieluma vai iestāšanās laika veidot ES dienaskārtību. Latvija pirmo reizi vēsturē prezidējošās valsts pienākumus pilda no 2015.gada 1.janvāra līdz 30.jūnijam, pārņemot tos no Itālijas un pēc tam nododot Luksemburgai.

Prezidējošā valsts vada visa līmeņa Padomes sanāksmes, virza darbu ES likumdošanas jomā un veicina valstu sadarbību, tādējādi nodrošinot ES darba nepārtrauktību un kopējo mērķu sasniegšanu. Prezidentūras uzdevums ir būt godīgam un neitrālam sarunu starpniekam.

Prezidējošās valsts galvenie uzdevumi:

 • organizēt un vadīt ES Padomes darbu

  Latvijas prezidentūras laikā notiek ap 1500 dažāda līmeņa sanāksmju Briselē un Luksemburgā, kā arī aptuveni 200 Latvijā. Prezidentūras laikā gandrīz visas sanāksmes vada Latvijas pārstāvji. Ministru padomes vada Latvijas valdības ministri atkarībā no nozares jautājumiem, kas tiek apspriesti.

  Prezidējošā valsts vada:

  • ES Padomes sanāksmes (regulāras vienas nozaru ministru tikšanās, piemēram, visu ES dalībvalstu zemkopības vai aizsardzības ministru tikšanās)
  • ES dalībvalstu vēstnieku jeb Pastāvīgo pārstāvju komitejas (COREPER) sanāksmes
  • Darba grupu sanāksmes, kurās tiekas ministriju pārstāvji

  Tikai dažos gadījumos prezidējošā valsts nevada sanāksmes – piemēram, tas attiecas uz ārlietu jautājumiem vai situācijām, kurās darba grupu vai komiteju uzticēts vadīt īpaši izvēlētam pārstāvim vai Eiropas Komisijas pārstāvim.

 • pārstāvēt ES Padomi attiecībās ar pārējām ES institūcijām un starptautiski

  Prezidentūras uzdevums ir veikt koordinācijas funkcijas ES Padomē, sadarboties ar citām dalībvalstīm un ES Padomes Ģenerālsekretariātu, kā arī Eiropas Komisiju, Eiropas Parlamentu un Eiropadomes priekšsēdētāju. Prezidentūra reprezentē ES Padomi attiecībās ar Eiropas Komisiju, kā arī pārstāv ES Padomi ārpus ES.

Prezidentūra = mūsu iespēja!

Prezidentūra nav tikai politisku starmešu gaisma, tā ir gan atbildība, gan unikāla iespēja mums visiem strādāt kopā un parādīt Latviju kā uzticamu partneri, kas spēj vadīt, organizēt, ietekmēt un rast kompromisus visaugstākajā ES pārvaldības līmenī.

Prezidentūras laikā sanāksmes un pasākumus Latvijā apmeklēs aptuveni 25 tūkstoši viesu un 800 ārvalstu žurnālistu no visas pasaules. Valstij tiks pievērsta nebijusi plašsaziņas līdzekļu uzmanība, tāpēc šī ir iespēja Latvijai parādīt sevi kā modernu, radošu un ilgtermiņā domājošu valsti, bet Latvijas iedzīvotājiem – apliecināt savu izcilību un unikalitāti.

infografika gaishi zila

Prezidentūra ir iespēja popularizēt arī Latvijas preces un pakalpojumus, sekmējot uzņēmumu atpazīstamību un konkurētspēju, parādīt Latviju kā zaļu un modernu valsti, kuras iedzīvotāju pamatvērtība ir resursu saudzējošs dzīvesveids un ilgtspēja, kā arī apliecināt Latvijas attīstības potenciālu gan inovācijās, gan zinātnē.

Latvijai šī ir pirmā prezidentūra ES Padomē, nākamā pienāks tikai pēc 14 gadiem, tāpēc svarīgi, ka prezidentūras norisēs iesaistās pēc iespējas vairāk interesentu.

Prezidentūrai jākļūst par notikumu ne tikai politiķu un valsts pārvaldē strādājošo, bet ikviena cilvēka dzīvē! Iesaisties un kļūsti par daļu no prezidentūras jau šodien!

 • seko prezidentūras jaunumiem mājaslapā www.eu2015.lv un dalies ar savām idejām @ES2015LV
 • piesakies publiskajiem iepirkumiem, piedāvājot savas preces un pakalpojumus prezidentūras pasākumu norises nodrošināšanai;
 • iesaisties partneru programmā, atbalstot prezidentūras veidošanu ar precēm, pakalpojumiem vai citiem ziedojumiem;
 • strādā praksē prezidentūras sekretariātā un gūsti unikālu pieredzi;
 • uzaicini jauniešus no Kluba “Māja” noorganizēt diskusiju par prezidentūru savā skolā;
 • iesaisties pavasara akcijā “Atpakaļ uz skolu”, kad ES eksperti dodas atpakaļ uz skolām, lai dalītos pieredzē;
 • pēti prezidentūras tēmas savos augstskolu pētnieciskajos darbos;
 • esi kopā ar prezidentūru pasākumos - noskrien prezidentūras kilometru Lattelecom Rīgas maratonā, atbalsti dziedātājus un dejotājus VIII Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Dziesmu svētkos 2015.gada jūnijā;
 • piesakies aktuālāko jaunumu ziņu lapai un pastāsti citiem par prezidentūru.

infografiks gaishs iesaisties