Latvija

Prezidentūras kultūras programma

2015. gads 27. februāris

Kultūra ir nerimstošs iedvesmas avots, kas izkrāso dzīvi un rosina sasniegt jaunas virsotnes. Latvijas prezidentūra ES Padomē ir iespēja iedvesmot Eiropas sabiedrību, pateicoties daudzveidīgai un izcilai kultūras programmai. Prezidentūras laikā paredzēta spilgta un aizraujoša Latvijas kultūras prezentācija visā Eiropā, kā arī citviet pasaulē.

Latvijas prezidentūras kultūras programmu veido aptuveni 200 pasākumu, kas stāsta par mūsu valsts bagātībām. Simfoniskās mūzikas un džeza koncerti, foto un multimediālas izstādes, kino dienas un grāmatu dāvinājumi ir tikai daļa no plašā Latvijas kultūras piedāvājuma prezidentūras laikā.

Iepazīsti Latvijas prezidentūras kultūras programmas aktivitātes un iesaisties tajās arī Tu!

 


Iepazīsti Latvijas mūzikas pērles!

Sinfonietta_Riga
Sinfonietta Rīga. Publicitātes foto

Latvijā un ārzemēs koncertus sniedz mūsu lieliskākie mūziķi – Valsts Akadēmiskais koris Latvija, Latvijas Radio koris, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, kamerorķestri Kremerata Baltica un Sinfonietta Rīga, kā arī solisti, kas jau guvuši atzinību visā pasaulē. Klausītājus priecē Elīna Garanča, Baiba Skride un Vestards Šimkus. Programmu bagātina Latvijas Radio bigbends, maestro Raimonds Pauls, Laimas Jansones folkdžeza trio un citi.


Gustav_Klutsis
Gustavs Klucis. Konstrukcija. LNMM krājums

Atklāj Latvijas mākslas dārgumus!

Plaša izstāžu programma ļauj iepazīt Latvijas mākslas pasauli. Izstādēs Latviju pārstāv gan 20.gadsimta izcilākie mākslinieki, sākot ar Kārli Johansonu un Gustavu Kluci, gan pēdējo gadu Purvīša balvas nominanti un laureāti, apliecinot Latvijas mākslas lomu mūsdienu pasaules radošajos procesos.


Svini Latvijas dižgaru jubileju!

Rainis_Aspazija
Rainis un Aspazija, 1905. Autors nezināms

2015.gadā Latvija atzīmē dzejnieku un sabiedrisko darbinieku Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileju, kas īpaši izcelta arī Latvijas prezidentūras kultūras programmā. Francijā un Baltkrievijā skatāma dzejnieku vēstulēs balstīta izstāde Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists, bet maija sākumā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks starpdisciplināra konference Starp patiesību un varu.

Taču vispilnīgāk iepazīt Latvijas dižgarus Raini un Aspaziju piedāvā video projekts #domasspēks, kurā 29 video īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām ES dalībvalstīm lasa fragmentus no abu dzejnieku daiļrades.


Iepūt visos svilpauniekos!

svilpaunieki
Foto: EU2015.LV

Prezidentūras kultūras programmā ietilpst arī suvenīri delegātiem – tradicionālās kaklasaites un šalles, kā arī īpašā Latvijas dāvana – svilpaunieks. Svilpaunieks ar savu dzidro skaņu stāsta par latviešu tautas keramikas tradīcijām, kas dzīvo arī šodien. Lai darinātu šos prezidentūras suvenīrus, savu roku pielikuši teju 40 tautas daiļamata meistari no visas Latvijas – tas nozīmē, ka ikkatrs putniņš ir unikāls.


Ļaujies Latvijas tradīciju burvībai!

Nozīmīga vieta programmā atvēlēta arī latviešu tradicionālajai kultūrai. Daudzviet pasaulē, sākot no tādām Eiropas pilsētām kā Luksemburga līdz pat Ķīnas galvaspilsētai Pekinai, varēs iepazīt latviešu tradicionālās gadskārtu svētku – Lieldienu un Jāņu – paražas. Mūsu kultūras mantojums redzams arī tautastērpu, latvju rakstu un dzintara izstādēs. Simtgadīgā Dziesmu svētku tradīcija šovasar atkal uzplauks Ziemeļvalstu un Baltijas valstu dziesmu svētkos Rīgā. Savukārt latviešu tautas deja Spriguleits visa pusgada garumā ir izdejojama ES Padomes ēkā Briselē.

Piedzīvo prezidentūru Latvijā!

Arī Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja baudīt augstvērtīgus kultūras pasākumus – itāļu renesanses un baroka portretu izstādi un Mihaila Barišņikova mākslas kolekcijas izlasi mākslas muzejā Rīgas Birža, kā arī Luksemburgā dzimušā fotogrāfa Edvarda Steihena darbus izstāžu zālē Arsenāls. Bet aprīlī Latvijas Nacionālajā operā pirmatskaņojumu piedzīvos Ērika Ešenvalda multimediālā simfonija Ziemeļu gaisma.


Ieraugi Latvijas stāstu!

grmatas
Foto: EU2015.LV

Atklāt īpašo Latvijas stāstu – ieraudzīt latviešu dvēseli, uzgleznot sajūtas, kas tikai šai valstij raksturīgas,– ir iespējams arī caur filmām un grāmatām. Tādēļ pusgada garumā starptautiskos kino festivālos un īpaši veidotās Latvijas kino dienās ārzemju skatītāji aicināti iepazīties ar Latvijas animācijas, dokumentālajām un spēlfilmām. Nacionālais Kino centrs izveidojis apjomīgu filmu kolekciju no klasikas līdz mūsdienām, DVD diskos tematiski sakārtojot 70 filmas. Vēl viens no kultūras programmas projektiem ir grāmatu dāvinājums – uz vairāk nekā 70 bibliotēkām 35 pasaules valstīs ceļo grāmatas par Latvijas vēsturi, valodu un mākslu.


Šeit iespējams apskatīt un lejupielādēt Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmas kopējo katalogu (angļu valodā), kurā apkopota informācija par visiem prezidentūras kultūras programmā iekļautajiem pasākumiem Latvijā un ārvalstīs. Tāpat pieejams katalogs, kurā sīkāk aprakstīta programma Beļģijā, Luksemburgā un Strasbūrā (angļu valodā).