Kultūras notikums

Koncerts "Ziemeļu gaisma"


Norises vieta
Latvijas Nacionālā opera
Aspazijas bulvāris 3, Rīga, LV-1050, Latvija
Notikuma laiks
27.aprīlis 19:00 - 20:00 EET

Labots: 2015. gads 20. aprīlis, 13.11

Sakarā ar koncerta „Ziemeļu gaisma” ierakstu Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio apmeklētājus aicinām ierasties savlaicīgi!

Piedalās:
Valsts Akadēmiskais koris Latvija
Liepājas Simfoniskais orķestris
Solisti:
Zane Šmite - balss
Ēriks Ešenvalds - elektronika
Diriģents Māris Sirmais

Valsts Akadēmiskais koris Latvija diriģenta Māra Sirmā vadībā aizvedīs pa tādu gaismas ceļu, kur satiekas Baltijas dārgakmeņi un ziemeļblāzmas neaptveramais brīnums. Koncertā skanēs īpaši izmeklēta  kormūzika, kā arī  Ērika Ešenvalda multimediālās simfonijas Ziemeļu gaisma pirmatskaņojums. Iespaidīgais opuss ir vainagojums komponista darbu virknei, kas veltīti debesjuma tematikai.

40 minūšu garā simfonija par lielāko Zemes atmosfēras optikas fenomenu – ziemeļblāzmu – ir unikāls un pasaulē nebijis profesionāļu veidots darbs ar kultūrvēsturiskā mantojuma pievienoto vērtību. Ēriks devies ekspedīcijās uz Norvēģijas ziemeļiem, kur ticies ar projekta sadarbības partneri, norvēģi Kjetilu Skogli (Kjetil Skogli), profesionālu ziemeļblāzmas foto un video meistaru, kā arī uz Islandi, Grenlandi, Somiju un Aļaskas ziemeļiem. Tur ierakstītas arī dabas skaņas – vaļu elpošana fjordos, koku mizu sprakšķēšana mežā aukstā ziemas salā, vēja aukas, suņu gaudas – un iemūžināti vietējo ziemeļu tautu stāstnieku mīti un tautasdziesmas par ziemeļblāzmu. Visi materiāli tiks izmantoti simfonijas atskaņojuma laikā.

Kā skan ziemeļu gaisma? Zinātnieki uzskata, ka tā neesot audiāla parādība, taču caur unikālajiem stāstiem, neskartas dabas skaistumu un elpu aizraujošiem foto un video mirkļiem ar Ērika Ešenvalda spalvu tā iegūs skaniskas dimensijas.

Ēriks Ešenvalds (1977) ir viens no pazīstamākajiem latviešu komponistiem – gan vokālās, gan simfoniskās mūzikas, trīs kantāšu un vienas operas autors. Studējis Latvijas Mūzikas akadēmijā, bet no 2011.-2013.gadam bijis komponists rezidencē Trīsvienības koledžā, Kembridžas Universitātē. Divas reizes ieguvis Latvijas prestižāko apbalvojumu mūzikā – Lielo Mūzikas balvu.

Eriks_Esenvalds

Biļetes pieejamas Biļešu Paradīzes kasēs un internetā.