Kultūras notikums

Izstāde “Itāļu portreta glezniecības divi gadsimti. 1580-1780”


Norises vieta
Mākslas muzejs Rīgas Birža
Doma laukums 6, Rīga, LV-1050, Latvija
Notikuma laiks
06.februāris - 19.aprīlis

Labots: 2015. gads 11. februāris, 11.42

Izstāde parāda īpašo un inovatīvo itāļu mākslas raksturu caur portretu glezniecību, piedāvājot mākslas darbus no Boloņas Pinakotēkas un citiem pilsētas muzejiem. Portrets ir žanrs, kas jo īpaši ļauj izsekot glezniecības meistarības attīstībai, sākot no itāļu augstās renesanses laika līdz barokam.

Izstādē būs aplūkojami Lavinijas Fontanas (Lavinia Fontana), brālēnu Karači (Annibale, Agostino, Ludovico Carracci), Gvido Reni (Guido Reni), Džuzepes Marijas Krespi (Giuseppe Maria Crespi), Donato Kretes (Donato Creti) un Gandolfi (Gaetano Gandolfi) darbi.

Tieši portreta žanrā Boloņas māksliniekiem izdodas sasniegt maksimālo izteiksmi, kas akcentē cilvēka iekšējo sajūtu atspoguļojumu. Katrai nākamajai Boloņas mākslinieku paaudzei raksturīga arvien augstākas kvalitātes tehnika, kā arī pieaugoša spēja niansēti attēlot personāžu iekšējo pasauli.

Katrā izstādes gleznā iespējams ieraudzīt tās kvalitatīvās vērtības, kas tiecas pāri laikam, kā arī ir priekšnoteikumus romantiskās kultūras un modernās mākslas attīstībai nākotnē. Tajā pašā laikā katrs portrets ir izcila mākslinieciska veiksme, neparasts personības atveidojums, izmantojot katra individualitāti un vēsturisko kontekstu.

Boloņas māksla Eiropā radīja lielu interesi par šo pilsētu. 1785.gadā Kurzemes hercogs Pēteris sava Eiropas ceļojuma laikā nodibināja mākslas prēmiju Boloņas Mākslas akadēmijā. Prestižā balva ieguva nosaukumu “Concorso Curlandese”, tādējādi caur gadsimtiem saistot Boloņu ar Latviju.

Gvido_Reni