Ziņas

Prezidentūra: efektīvs sociālais dialogs sekmē nodarbinātību un darba vietu kvalitāti

Foto: EU2015.LV
2015. gads 22. aprīlis

Eiropas Savienības darba un sociālo lietu ministru neformālajā sanāksmē ministri un Eiropas līmeņa sociālie partneri uzsvēra sociālā dialoga nozīmi nodarbinātības veicināšanā un kvalitatīvu darba vietu radīšanā. Sanāksmi vadīja Latvijas labklājības ministrs Uldis Augulis.

Latvijas prezidentūra par vienu no sociālās jomas galvenajiem jautājumiem ir izvirzījusi sociālo dialogu un tā lomu iekļaujošas nodarbinātības sekmēšanā. Darba tirgus un nodarbinātības kontekstā ministru uzmanība īpaši pievērsta tam, kā sociālais dialogs var sniegt atbalstu sociālekonomiskās situācijas uzlabošanai ES dalībvalstīs.

Labklājības ministrs uzsver: “Apzinoties izaicinājumus, ar kuriem saskaramies sociālā dialoga praktiskajā īstenošanā gan Latvijā, gan citviet Eiropā, kā arī izvērtējot šo izaicinājumu nozīmību, ir jādomā tālāk par iniciatīvām, kā tos pārvarēt. Viens no šiem izaicinājumiem saistās ar sociālo partneru kapacitāti. Tā ir spēja būt profesionāliem, spēcīgiem un finansiāli neatkarīgiem savu interešu pārstāvībā. Līdztekus svarīga ir arī sociālo partneru savstarpējā sadarbība, panākot kompromisu dažādos sociālajos un ekonomiskajos jautājumos, lai sekmētu izaugsmi un nodarbinātību.”

Sekmīgs sociālais dialogs var dot ieguldījumu nodarbinātības līmeņa paaugstināšanā, prasmju attīstīšanā, kā arī nabadzības mazināšanā.

Taču to var panākt tikai tad, ja ņem vērā vairākus nozīmīgus faktorus. Proti, jauniešu un ilgstošo bezdarbnieku situāciju, tehnoloģiju attīstību un tās radītās izmaiņas darba tirgū, sabiedrības novecošanos u.c.

Latvija kā svarīgu sociālā dialoga veiksmes faktoru uzsver sociālo partneru kapacitāti un spēju būt elastīgiem, ņemot vērā gan iespējamās izmaiņas darba tirgū, gan sociālekonomiskajā situācijā kopumā. Diskusijās dalībvalstu pārstāvji un sociālie partneri pauda savu viedokli arī par sociālā dialoga lomu algu noteikšanā.

Pasākuma laikā dalībvalstis pauda vienotu viedokli, ka sociālajam dialogam ir būtiska loma darbinieku un darba devēju interešu un tiesību sabalansēšanā. Tomēr vienlaikus tam ir jābūt pietiekami elastīgam, lai mainītos līdzi laikam un nodrošinātu labvēlīgu rezultātu visām pusēm.

Tāpat tika uzsvērta sociālo partneru loma sociālekonomisko jautājumu risināšanā Eiropas semestra kontekstā gan katrā no dalībvalstīm, gan ES kopumā. To var panākt, nodrošinot patiesu un atbildīgu ES līmeņa sociālo dialogu ar mērķi veidot iekļaujošus darba tirgus un kvalitatīvas darba vietas. Vienlaikus ir būtiskas jaunas iniciatīvas sociālo partneru kapacitātes stiprināšanai, saglabājot sociālo partneru autonomiju.

Pasākumā ar uzrunām piedalījās arī Eiropas Komisijas viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas nodarbinātības, sociālo lietu, prasmju un darbaspēka mobilitātes komisāre Marianne Taisena (Mariana Thyssen), Starptautiskās darba organizācijas ģenerāldirektors Gajs Raiders (Guy Ryder), Eiropas Parlamenta Nodarbinātības un sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja vietniece Marita Ulvskoga (Marita Ulvskog)un Eiropas līmeņa sociālo partneru organizāciju vadītāji.

Video no preses konferences pēc Darba un sociālo lietu ministru neformālās sanāksmes (angļu valodā):

Sazināties
Marika Kupče
Nozares komunikācijas eksperte
Jānis Rungulis
Preses sekretārs COREPER I jautājumos