Ziņas

Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas padomē diskutē par Enerģētikas Savienību

© European Union
2015. gads 05. marts

Šā gada 5. martā Briselē notika pirmā ES Enerģētikas ministru padomes sanāksme Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā ietvaros, kuru vadīja ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. Sanāksmes laikā ES dalībvalstis pauda viedokļus par Enerģētikas savienības stratēģisko ietvaru, diskutēja par enerģētikas infrastruktūras attīstību un prioritātēm, kā arī pārrunāja pēdējos notikumus enerģētiskās drošības jomā.

Padome apmainījās viedokļiem par enerģētikas savienību, jo īpaši pievēršoties tādiem jautājumiem kā energoapgādes drošība, iekšējā enerģijas tirgus izveides pabeigšana, energoefektivitāte, ekonomikas dekarbonizācija un konkurētspēja.

Debašu galvenie elementi tiks nosūtīti Eiropadomes priekšsēdētājam kā ieguldījums marta Eiropadomē.

Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola sacīja: "Mums visaptveroši un stingri jāatjaunina politika, lai risinātu problēmas, ar kurām ES saskaras saistībā ar energoapgādes drošību, konkurētspēju un virzību uz mazoglekļa ekonomiku. Šīs reakcijas politikas pamatā jābūt ES iedzīvotāju bažām par energoapgādes drošību sarežģītā ģeopolitiskā laikmetā, darbvietām, ilgtspējīgai mobilitātei vai viņu rēķiniem par elektrību."

Padome arī rīkoja politikas debates par jaunākajām norisēm un prioritātēm saistībā ar enerģētikas infrastruktūru, kura ir līdzeklis, ar kura palīdzību var panākt pilnībā funkcionējoša un savstarpēji savienota Eiropas iekšējā enerģijas tirgus izveidi.

Ministri jo īpaši pievērsās jautājumiem par reģionālo sadarbību, enerģētikas infrastruktūras finansēšanu un pasākumiem, kas novērstu enerģētisko izolētību, lai līdz 2020. gadam sasniegtu mērķi attiecībā uz 10% no esošajiem elektrības starpsavienojumiem.

Šo debašu rezultāti būs Enerģētikas padomes ieguldījums prezidentvalsts kopsavilkuma ziņojumā par stratēģiju "Eiropa 2020".

Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola apgalvoja: "Ir steidzami jāpanāk pilnībā funkcionējoša un savstarpēji savienota Eiropas iekšējā enerģijas tirgus izveide, lai nodrošinātu nepārtrauktu energoapgādi visā Eiropā. Pastiprināta reģionālā sadarbība var sniegt būtisku ieguldījumu, lai novērstu izolāciju un līdz 2020. gadam sasniegtu mērķi attiecībā uz 10 % no elektrības starpsavienojumiem."

Padome bez apspriedēm arī pieņēma regulu par jūras transporta oglekļa dioksīda emisiju monitoringu, paziņošanu un verifikāciju.

Preses konference (angļu valodā)

Sazināties
Jānis Rungulis
Preses sekretārs COREPER I jautājumos