Ziņas

Briselē sākas Eiropas Latviešu kultūras svētki

Foto: Aivars Liepiņš, LNKC
2015. gads 18. jūnijs

Atzīmējot Latvijas pirmo prezidentūru Eiropas Savienības Padomē, no 18. līdz 21.jūnijam Briselē norisināsies Eiropas Latviešu kultūras svētki (ELKS), kas iepazīstinās pilsētas iedzīvotājus un viesus ar Latvijas tautas dziesmu un deju tradīcijām.

Svētku mērķis ir sapulcināt Beļģijas galvaspilsētā Latvijas kultūras patriotus no visas pasaules. Šie svētki būt turpinājums vairāku gadu desmitu garumā organizētajiem trimdas latviešu dziesmu un deju svētkiem – vērienīgākais Eiropas latviešu diasporas kopienu projekts kopš 1989.gada, kad Helsingborgā, Zviedrijā, notika pēdējie Eiropas Latviešu Dziesmu svētki.

Svētku ieskaņā plānoti diasporas un Latvijas kolektīvu koncerti ES institūcijās un dažādās publiskās vietās Briselē, sadziedāšanās un sadejošanās mēģinājumi, Briseles Latviešu teātra un kamermūzikas priekšnesumi, dzejas lasījumi, kā arī fotogrāfes Lienes Straupes darbu izstāde. Svētkos uzstāsies arī grupas „Astro’n’out” un „DaGamba”.

ELKS LV 1 bez-fona

ELKS kulminācija būs Dziesmu un deju lielkoncerts sestdien, 20.jūnijā, plkst.18:00 Briseles centrā, Albertīnas laukumā (Place de l’Albertine / Albertinaplein). Tas būs vērienīgs koru, dejotāju, folkloras kopu un viesmākslinieku priekšnesums, kurā piedalīsies aptuveni 800 mākslinieku. Lielkoncerta vadmotīvs būs mīlestība, aicinot ikvienu dalībnieku un skatītāju godāt gadsimtiem krātos tautas dārgumus un cienīt cilvēku, dabas un tēvzemes mīlestību.

Dziesmu un deju lielkoncerta repertuārs ir veidots atbilstoši Latvijas Dziesmu un deju svētku tradīcijām. Kopkoris izdziedās latviešu tautasdziesmu apdares, dziesmas no latviešu komponistu klasikas un arī jaunāko laiku skaņdarbus. Savukārt deju repertuārā iekļautas iemīļotas latviešu tautas tradicionālās un skatuves dejas, kā arī mūsdienīgas horeogrāfijas. Koncerta pavadījumu nodrošinās muzikālā apvienība „Raxtu Raxti”, ar priekšnesumu uzstāsies arī Imanta Ziedoņa fonda „Viegli” mūziķi.

Kopumā svētkos piedalīsies gandrīz 40 kolektīvi – kori, deju kolektīvi un folkloras kopas – no 14 valstīm, tajā skaitā Latvijas. Svētku programma pieejama www.elks2015.eu.

Svētkus organizē biedrība „Eiropas Latviešu apvienība” sadarbībā ar Eiropas latviešu diasporas kopienām, to norisi atbalsta Latvijas Ārlietu ministrija, Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāts un Briseles reģiona valdība. ELKS goda patroni ir Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe Freiberga un Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Dziesmu svētku tradīcija šovasar uzplauks arī Latvijā, kad jūnija beigās Rīgā norisināsies 8.Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētki. Šo svētku noslēguma koncerts Mežaparka Lielajā estrādē vienlaikus būs arī Latvijas prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programmas noslēgums.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja