Ziņas

Konferencē uzsver hronisko slimību pacientu vēlmi un varēšanu iekļauties sabiedrības ekonomiskajā un sociālajā dzīvē

Preses konference. Foto: Dzīvības koks
2015. gads 24. marts

19.un 20.martā notika starptautiska konference “Hronisko slimību izaicinājums 21.gadsimta Eiropā. Pacientu perspektīva un ekonomiskā aktivitāte”, ko rīkoja Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” sadarbībā ar Pulmonālās hipertensijas biedrību un Pacientu ombudu.

Pirmajā konferences dienā Rīgas Latviešu biedrības namā dalībnieki iezīmēja temata teorētisko ietvaru, savukārt otrajā dienā Priekuļos norisinājās diskusijas darba grupās, lai kopīgi apzinātu problēmjautājumus saistībā ar hronisko pacientu atgriešanos aktīvā ekonomiskajā un sociālajā dzīvē, kā arī izstrādāja konkrētus uz rīcību vērstus priekšlikumus un rezolūciju. Konferencē piedalījās pārstāvji no 16 Eiropas valstīm, tostarp veselības ekonomikas autoritātes un nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Gunita Berķe, biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja, pasākuma atklāšanā teica: “Šai konferencei vajadzētu būt ar sava veida sinerģijas efektu, kas apvienotu pacientu un speciālistu zināšanas, lai padarītu hronisku pacientu un viņu tuvinieku dzīvi labāku. Jāsaprot, ka mēs runājam par procentiem, taču aiz katra procenta, aiz katra skaitļa stāv cilvēks un viņa tuvinieki.”

Tāpat G.Berķe uzsvēra, ka ir ierasts runāt par profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu, taču tikpat kā nemaz netiek domāts par to, kas notiek ar cilvēku pēc ārstēšanas perioda beigām.  

Savukārt Latvijas Republikas Veselības ministrs Guntis Belēvičs atzina:

“Cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām, neatkarīgi no slimības veida un vecuma, ir svarīgi pēc iespējas kvalitatīvāk iekļauties un piedalīties sabiedrības ekonomiskajā un sociālajā dzīvē. Lai to nodrošinātu, ir jāievēro princips "Veselība visās politikās". Ar to saprotot politiski tālredzīgu lēmumu pieņemšanu visos līmeņos, lai novērstu cēloņus, kas negatīvi ietekmē veselību un aktīvu dzīvesveidu. Tāpat arī to, ka ikvienam cilvēkam ir nodrošināta iespēja pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā.”

Tāpat ministrs norādīja, ka tuvākajā nākotnē Latvijā plānots lielāku uzmanību veltīt tieši rehabilitācijas un paliatīvās aprūpes jautājumiem.

Otrajā dienā konferences darbs notika darbs grupās, katrā no tām aplūkojot būtiskus jautājumus hronisko slimību kontekstā – hronisku slimību ekonomiskie aspekti; veselības politika un ekonomiskā aktivitāte; pacientu tiesības un darba vide, darbaspēju veicināšana; rehabilitācijas pakalpojumu kopums un invaliditātes mazināšana; reto slimību specifiskais raksturs; onkoloģija kā hroniska saslimšana arī sabiedrības apziņā. Šobrīd tiek apkopoti darba grupu izstrādātie priekšlikumi, lai ar tiem papildinātu konferences rezolūciju un nosūtītu to tālākai caurskatīšanai visiem konferences dalībniekiem. Aprīlī tiks sagatavots apstiprinātais rezolūcijas gala variants, ko plānots iesniegt Eiropas Komisijai, Eiropas Parlamentam, Eiropas Savienības Padomei un nacionālo valstu valdībām.

2015 03 25 DzK 2.diena
Konferences otrā diena. Foto: Dzīvības koks

Eiropā, tostarp Latvijā, aizvien lielāks slogs veselības un sociālās drošības sistēmām ir hroniskās slimības, kuru sarakstu papildinājušas arī tādas, kas līdz šim uzskatītas par neārstējamām, piemēram, vēzis vai pulmonālā hipertensija. Hroniska slimība ir ilgstošs pacienta stāvoklis, vairumā gadījumu veselības aprūpes uzlabošanās dēļ tas var tikt veiksmīgi kontrolēts un hronisko pacientu dzīvildze pagarinās, tāpēc pieaug arī hronisko pacientu kopējais skaits. Šo iemeslu dēļ ir ļoti svarīgi, lai hronisko slimību pacienti, neatkarīgi no slimības veida un vecuma, pēc iespējas kvalitatīvāk varētu iekļauties un piedalīties sabiedrības ekonomiskajā un sociālajā dzīvē, tādējādi ilgtermiņā kļūstot par ekonomikas balstu, nevis slogu.  

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks”ir dibināta 2004.gadā, un tā ir vadošā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas apvieno onkoloģiskos pacientus un viņu tuviniekus. Biedrības mērķis ir aizstāvēt pacientu intereses nacionālā un starptautiskā līmenī, lai arī Latvijas pacientiem būtu iespēja saņemt kvalitatīvāko veselības aprūpi. „Dzīvības koks” ir Eiropas līmeņa organizāciju „Europa Donna” un „European Cancer Patient Coalition” biedrs. Kopš 2013. gada „Dzīvības koks” aktivitātes organizē arī Latvijas reģionos. 2014. gadā biedrība saņēmusi Latvijas Ārstu biedrības iedibināto Gada Veselības balvu kā atbalstošākā pacientu organizācija.  

Pulmonālās hipertensijas biedrība (PHB) ir dibināta 2011.gada 5.augustā. 2011.gadā biedrība ir uzņemta Eiropas PH pacientu biedrību asociācijā "PHA Europe". Tajā apvienoti Latvijas pulmonālās hipertensijas slimnieki, viņu tuvinieki, jomas profesionāļi un citi atbalstītāji. Biedrības mērķis ir veicināt PH slimnieku dzīves kvalitātes uzlabošanu un izglītot sabiedrību par saslimšanu ar pulmonālo hipertensiju, vairot informētību par tās diagnostiku, terapiju un rehabilitāciju.  

Pacientu ombuds ir neatkarīga organizācija, kura kopš 2008.gada konsultē, palīdz rast risinājumus, sniedz ieteikumus veselības aprūpes organizācijas, kvalitātes, pacientu tiesību jautājumos gan pacientiem, gan mediķiem un nozares speciālistiem, tādejādi esot pirmā šāda organizācija Latvijā. Pacientu ombuda misija ir uzlabot veselības aprūpes sistēmas kvalitāti, veicinot pozitīvu komunikāciju un informācijas apriti starp veselības aprūpē iesaistītajiem, kā arī apstrādājot no klientiem un personāla saņemto atgriezenisko saiti un pārvēršot to ierosinājumos sistēmas veidotājiem un nodrošinātājiem.  

Sazināties
Juta Šteinerte
"Dzīvības koks"
+371 67625339