Ziņas

Pirmā ES un Moldovas Republikas Asociācijas padomes sanāksme

© European Union
2015. gads 16. marts

16. martā saskaņā ar jauno Eiropas Savienības un Moldovas Republikas (turpmāk – Moldova) Asociācijas nolīgumu notika pirmā ES un Moldovas Asociācijas padomes sēde.

ES un Moldova apstiprināja kopēju vēlmi realizēt savas apņemšanās attiecībā uz Moldovas politisko tuvināšanos un ekonomisko integrāciju ES. Abas puses uzsvēra apņēmību strādāt, lai maijā paredzētais Austrumu partnerības samits Rīgā būtu veiksmīgs.

Asociācijas padome atzinīgi novērtēja ES-Moldovas Asociācijas nolīguma un tā padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonas pagaidu piemērošanu no 1. septembra un uzsvēra, cik svarīga ir šī līguma savlaicīga ratifikācija visās ES dalībvalstīs atbilstoši šajās valstīs pieņemtai procedūrai. Turpmākajos gados Asociācijas nolīgums būs pamats tālākai reformu ieviešanai un tautsaimniecības modernizēšanai Moldovā. Asociācijas padome apstiprināja paplašinātas sadarbības institucionālo satvaru, pieņemot reglamentu.

Abas puses apstiprināja kopēju mērķi veidot demokrātisku, stabilu un labklājīgu Moldovu. Asociācijas padome apliecināja, ka ir svarīgi piešķirt jaunu impulsu tik ļoti nepieciešamajām politiskajām un ekonomiskajām reformām Moldovā.

ES īpaši norādīja uz nepieciešamību pielikt pūles, lai nepieļautu un novērstu korupciju un veiktu reformas tieslietu jomā un nekavējoties novērstu trūkumus finanšu nozarē. Uzņēmējdarbības un investīciju klimata uzlabošana un pašreizējo ekonomisko reformu ilgtspējas nodrošināšana sniegs ieguvumu visai sabiedrībai kopumā. ES apstiprināja gatavību turpināt atbalstīt Moldovas virzību pretim šiem mērķiem. Asociācijas padome turklāt uzsvēra, cik svarīgi ir turpināt un aktivizēt politiku, kas vērsta uz visas sabiedrības iesaisti.

Asociācijas padome pauda atzinību par veiksmīgu bezvīzu režīma ieviešanu un uzsvēra, ka no 2014. gada aprīļa līdz decembrim 360 000 Moldovas Republikas pilsoņu bez vīzas ceļojuši uz Šengenas zonas valstīm.

Asociācijas padome norādīja, ka pēdējos gados ir ievērojami palielinājusies ES sniegtā palīdzība Moldovai, un laikposmam no 2014. līdz 2017. gadam ir pieejams finansējums 410 miljonu eiro apjomā. ES aicināja Moldovu pēc iespējas labāk izmantot šo palīdzību, lai varētu veikt ievērojamas reformas, kas paredzētas Asociācijas līgumā un Asociācijas programmā. ES novērtēja darbu padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonas izveidē, kas veiksmīgi uzsākts 1. septembrī, un ievērojamo eksporta palielināšanos no Moldovas uz ES 2014. gadā.

Asociācijas padome apstiprināja, ka ES un Moldovas sadarbība enerģētikas jomā ir prioritāte un īpaši novērtēja Jaši - Ungeni gāzes vada savienojuma atklāšanu 2014. gada augustā un gāzes piegādes uzsākšanu no Rumānijas uz Moldovu 2015. gada martā. Asociācijas padome atgādināja, cik svarīgi ir turpināt darbu pie Ungeni-Kišiņevas cauruļvada būves, jo tas ir turpmākais solis piegāžu dažādošanai, ņemot vērā enerģētikas drošības pastiprināšanu valsts un reģiona līmenī.

Asociācijas padome atzinīgi novērtēja Moldovas dalību ES Uzņēmumu un mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspējas programmā "COSME" un valsts iesaisti ES Pētniecības un inovāciju programmā "Horizon 2020": Moldova ir pirmā Austrumu partnerības valsts, kas iesaistījusies šajās programmās.

Padome arī uzsvēra, ka Moldovai ir svarīgi piedalīties Erasmus + programmā, kas atbalsta studentu mobilitāti un augstskolu sadarbību. Ir pabeigtas arī Moldova un ES sarunas par vienošanos dalībai programmā "Radošā Eiropa", kas sniegs turpmākas iespējas stiprināt attiecības kultūras jomā. Asociācijas padome arī apsprieda sadarbību ekonomikas, lauksaimniecības un vides jomā.

Asociācijas padome uzsvēra, ka ir svarīgi pastiprināt centienus, lai sasniegtu visaptverošu, mierīgu Piedņestras konflikta noregulējumu, kas ievērotu Moldovas Republikas suverenitāti un teritorijas integritāti, paredzot īpašu statusu Piedņestrai. Padome mudināja puses atsākt konstruktīvu dalību konflikta noregulēšanas sarunās, sagaidot ievērojamu progresu nākamā 5+2 formāta sarunu kārtā un padziļinātu visu veidu dialogs.

ES uzsvēra, ka Asociācijas nolīgums, tostarp padziļināta un visaptveroša brīvās tirdzniecības zona sniedz iespējas visai starptautiski atzītai Moldovas teritorijai un ES ir gatava pilnībā atbalstīt šī līguma pilnīgu ieviešanu Moldovas tautas un tās starptautisko partneru labā.

Sazināties
Jānis Bērziņš
Preses sekretārs