Ziņas

Nedēļas nogalē Briselē gaidāma koša Latvijas kultūras prezentācija

Konstruktīvistu grupas ekspozīcija OBMOHU izstādē Maskavā ar Kārļa Johansona darbiem. 1921. Foto no Vjačeslava Koļeičuka arhīva, Maskava7Gustavs Klucis. Konstrukcija. 1919-1920. LNMM krājums7Valdis Celms. Kinētisks objekts “Pozitrons”. 1976. Autora privātais arhīvs7Artūrs Riņķis. Kadrs no eksperimentālās audiovizuālās iekārtas “EMU” veidotās projekcijas – kinētiskās glezniecības. 1978. Latvijas Laikmetīgās mākslas centra arhīvs7Jānis Krievs. Skice audiokinētiskās gaismas skatuves vizuālajai programmai Daugavpils celtnieku kultūras namā. 1978. Autora privātais arhīvs7Gints Gabrāns. Ne no kurienes. 2010-20147Voldemārs Johansons. Emisijas. 20117
2015. gads 11. februāris

Latvijas avangarda mākslas izstāde Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam un Jaunā Rīgas teātra (JRT) izrāde Soņa līdz ar Latvijas filmu dalību animācijas filmu festivālā Anima šajā nedēļas nogalē veidos košu Latvijas kultūras prezentāciju Briselē.

Izstāde Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam mākslas centrā BOZAR Briselē tiks atklāta 12.februārī un būs skatāma līdz 31.maijam. Nedēļas nogalē, 14. un 15.februārī, izstādes ietvaros notiks radošā darbnīca „Kā izveidot Kārļa Johansona konstrukciju?”, sniedzot apmeklētājiem iespēju praktiskā veidā iepazīties ar mākslinieka konstrukciju struktūrām.

Izstāde 2014.gada vasarā bija skatāma Rīga 2014 Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros, un eksponēšanai Briselē tā izvēlēta kā spilgts notikums, kas sniedz ieskatu 20. un 21.gadsimta Latvijas avangarda mākslā. Briselē būs skatāmi ap 40 darbu – zīmējumi, grafikas un telpiskas konstrukcijas, plakāti, fotomontāžas, objekti, instalācijas un video darbi.

Agrīnās paaudzes pārstāvju Kārļa Johansona (1890–1929) un Gustava Kluča (1895–1938) darbi no 20.gadsimta 20.gadiem ir pasaulē zināmas mākslas vērtības. Savukārt padomju perioda modernisti un vizionāri – Valdis Celms (1943), Jānis Krievs (1942) un Artūrs Riņķis (1942) – starptautiskajā vidē ir teju nezināmi, lai gan tie sniedz spilgtu piemēru sociālisma perioda mākslas novatoriskajam un avangardiskajam spārnam. Ekspozīcijā pārstāvēti arī laikmetīgās mākslas autoru darbi – Ginta Gabrāna (1970) un Voldemāra Johansona (1980) kompleksie mākslas un zinātnes sintēzes objekti.

Izstādes atklāšana
Izstādes atklāšana. No kreisās: Latvijas vēstniece Beļģijā Lelde Līce-Līcīte, Beļģijas vicepremjers un ārlietu ministrs Didjē Reinderss (Didier Reynders), Valonijas-Briseles federācijas viceprezidente Žoela Milkē (Joëlle Milquet) un mākslas centra BOZAR direktors Pols Dižardēns (Paul Dujardin). Foto: Latvijas vēstniecība Beļģijā

Vienlaikus ar izstādi Briselē klajā nāks Vides filmu studijas veidots DVD dubultdisku speciālizlaidums Klucis. Nepareizais latvietis un izdots katalogs–rakstu krājums, ko veido Latvijas un starptautiski atzītu mākslas pētnieku esejas un plašs vizuālo materiālu apkopojums. Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Latvijas vēstniecību Beļģijā.

Tāpat BOZAR centrā tiks atklāta Amsterdamā dzīvojošās latviešu mākslinieces Oļas Vasiļjevas instalācija A Limp of a Letter. Izmantojot video, skulptūras, zīmējumus un ikdienas priekšmetus, māksliniece pēta neskaidrās attiecības starp domu, valodu un dizainu.

Savukārt 13. un 14.februārī plkst. 20:30 BOZAR centra M zālē (Hall M) būs skatāma JRT izrāde Soņa Alvja Hermaņa režijā. Pirms abām izrādēm plkst. 19:30 skatītāji varēs noklausīties Žūlijas Rodeinsas (Julie Rodeyns) ievadu angļu valodā.

Izrāde Soņa, kas balstīta Tatjanas Tolstajas īsajā stāstā, ir impresionistiska miniatūra – stāsts par vientuļu, dīvainu sievieti, ar kuru liktenis izspēlē ļaunu joku, kas vienlaikus kļūst par viņas dzīves lielāko laimi. JRT aktieris Jevgēnijs Isajevs skatītājiem vēstī literāro tekstu, bet Gundars Āboliņš šī stāsta episko vēstījumu atklāj teatrāliem izteiksmes līdzekļiem, mēģinot iekļūt sieviešu noslēpumainajā pasaulē.

 Sona
Gundars Āboliņš un Jevgēnijs Isajevs izrādē “Soņa”. Fotogrāfs Gints Mālderis

No 13. līdz 22.februārim Briselē norisināsies arī starptautiskais animācijas filmu festivāls Anima, kurā Latvijai šogad pievērsta īpaša uzmanība.

2015.gada pirmajā pusē par godu Latvijas prezidentūrai ES Padomē mākslas centrs BOZAR Briselēīsteno programmu Focus on Latvia. Centra misija kopš tā dibināšanas ir radošums, kvalitāte un mākslinieciskā daudzveidība. BOZAR darbojas tā, lai māksla nebūtu abstrakta un tāla, bet sabiedrības kultūras daļa – īpaši tik raibā un starptautiskā pilsētā kā Brisele. Mākslai un cilvēkiem jāatrod un jāiepazīst, jāmijiedarbojas un jābagātina vienam otru.

Programmas īstenošana notiek sadarbībā ar Latvijas Republikas vēstniecību Beļģijas Karalistē.

Izstāde Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam, JRT viesizrādes un Latvijas filmu dalība festivālā Anima ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmā, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja