Ziņas

Dod startu Rīgas procesam ES Enerģētikas Savienības izveidē

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola. Foto: EU2015.LV
2015. gads 06. februāris

“Enerģētikas Savienības izveide ir viena no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē prioritātēm enerģētikas jomā. Esam gandarīti, ka Eiropas Komisija tieši šodien Rīgā iepazīstināja ES dalībvalstis ar Enerģētikas Savienības ideju, uzsākot Enerģētikas Savienības izveides Rīgas procesu. Mēs ceram, ka šodienas diskusijas sekmēs Enerģētikas Savienības stratēģijas pieņemšanu. Latvijas prezidentūra pieliks visas pūles, lai Enerģētikas Savienības stratēģiju varētu pieņemt Eiropadomē jau šā gada martā,” Enerģētikas Savienības konferencē uzsvēra Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola.

Konferencē tikās ES dalībvalstu enerģētikas ministri, ES institūciju un starptautisku organizāciju pārstāvji, zinātnieki un citi enerģētikas politikas līdzveidotāji, lai diskutētu par jauno iniciatīvu - Eiropas Enerģētikas Savienības izveidi un tās galvenajām dimensijām. Konferenci, ko organizēja Latvijas prezidentūra sadarbībā ar EK, atklāja EK viceprezidents Marošs Šefčovičs (Maroš Šefčovič) un Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola.

Enerģētikas Savienības stratēģijas mērķis ir rast jaunus risinājumus Eiropas enerģētiskās atkarības mazināšanai un pilnībā integrētam enerģētikas tirgum, nodrošinot drošu, konkurētspēijīgu un ilgtspējīgu enerģiju Eiropai. Latvijai Enerģētikas Savienības izveide ir īpaši nozīmīga, lai stiprinātu enerģētisko neatkarību un radītu drošu alternatīvu energoresursu piegādēm.

„Latvijas prezidentūra šobrīd uzņēmusies Enerģētikas Savienības izveides vadību. Šodienas konferencē daudz tika diskutēts par to, kādai būt Enerģētikas Savienībai, kādos virzienos Eiropai turpmāk strādāt. Mēs ar interesi uzklausījām visus viedokļus un šobrīd mūsu uzdevums ir tos ietvert politikas priekšlikumos,” konferences noslēgumā uzsvēra ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola.

Konferencē enerģētikas nozares eksperti diskutēja par Enerģētikas Savienības galvenajām dimensijām

  • piegāžu drošību, kas balstīta uz solidaritāti, uzticēšanos un vienotu ES dalībvalstu viedokli;
  • pilnībā integrētu un konkurētspējīgu enerģētikas iekšējo tirgu;
  • energoresursu pieprasījuma mazināšanu ar energoefektivitātes palīdzību;
  • ekonomikas dekarbonizāciju, nostiprinot ES vadošo lomu atjaunojamo un citu zema oglekļa resursu tehnoloģijās;
  • ieguldījumiem pētniecībā, inovācijās un zaļajās tehnoloģijās.

Latvijas prezidentūras laikā plānotas vēl vairākas diskusijas un lēmumi par Enerģētikas Savienības izveidi. Februāra beigās Eiropas Komisija plāno publicēt Enerģētikas Savienības stratēģijas projektu, par ko 5.marta ES Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas padomes sanāksmē diskutēs ES dalībvalstu ministri. Eiropadome secinājumus par Enerģētikas Savienības stratēģiju grasās pieņemt 19.-20.marta sanāksmē, savukārt ES Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas padomes secinājumus plānots pieņemt 8.jūnija sanāksmē.

Sazināties
Jānis Rungulis
Preses sekretārs COREPER I jautājumos
Elita Rubesa-Voravko
Nozares komunikācijas eksperte
+371 67013193