Ziņas

Rīgā skatāma pasaulslavenā fotogrāfa Edvarda Steihena izstāde

Edvards Steihens_Veslijs Hils
2015. gads 26. jūnijs

No 27.jūnija līdz 6.septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē Arsenāls Rīgā būs skatāma pasaulslavenā fotogrāfa Edvarda Steihena darbu izstāde „Edvards Steihens. Fotogrāfija”. Projekts kā viens no noslēdzošajiem Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē kultūras programmas pasākumiem simboliski veido tiltu ar nākamo ES Padomē prezidējošo valsti Luksemburgu, kas šos pienākumus pārņems 1.jūlijā.

Luksemburgā dzimušā un bērnībā uz ASV emigrējušā fotogrāfa Edvarda Steihena (Edward Steichen, 1879–1973) izstāde, kas reprezentē darbus no Luksemburgas Nacionālā vēstures un mākslas muzeja (Musée national d’histoire et d’art Luxembourg, MNHA) kolekcijas, Rīgā viesojas pirmo reizi.

“Tas ir unikāls, vienreizējs notikums. Daudzreiz pieminēts, skatīts Eiropā un Amerikā, pirmo reizi Edvards Steihens ir Rīgā,” saka izstādes projekta vadītāja, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece. “Tuvība dabai un personībām, kas ir mums līdzās šajā izstādē, dod gandarījumu.”

mirna loja
Edvards Steihens (Edward Steichen). Mirna Loja filmā „Lielais Zigfelds”. Ap 1936 (kopija pēc 1953). Sudraba želatīna kopija. Luksemburgas Nacionālā vēstures un mākslas muzeja kolekcija © 2014 The Estate of Edward Steichen / Artists Rights Society (ARS), New York

LNMM izstāžu zālē Arsenāls eksponētas 86 Edvarda Steihena oriģinālfotogrāfijas. Tā ir tikai daļa no Luksemburgas muzeja īpašumā esošās kolekcijas, kuru tam savā testamentā novēlējis pats fotogrāfs.

“Šī kolekcija ir īsts dārgakmens mūsu 20.gadsimta fotogrāfiju krājumā. Šie darbi nav pirkti izsolēs, bet gan ir daļa no Edvarda Steihena mantojuma. Turklāt mūsu kolekcija ir interesanta ne tikai tādēļ, ka visi darbi ir paša fotogrāfa autentificēti, bet arī tādēļ, ka tie aptver visu viņa daiļradi – sākot no agrīnajiem piktoriālisma darbiem līdz 60.gadu modernisma fotogrāfijai. Šī kolekcija ir intriģējoša, jo atklāj visu viņa daiļrades daudzveidību,” skaidro MNHA direktors Mišels Polfers (Michel Polfer).

Rīgā redzamā izstāde ilustrē gan autora radošās darbības agrīno posmu, kura spilgtākais atskaites punkts ir atgriešanās Eiropā 1900.gadā un dzīve Parīzē, gan brieduma gadus, strādājot Ņujorkas izdevniecībā Condé Nast un radot slavenību portretus un modes fotogrāfijas tādiem žurnāliem kā Vanity Fair un Vogue. Apmeklētāji ieraudzīs ikoniskus aktieru Grētas Garbo (Greta Garbo), Čārlija Čaplina (Charlie Chaplin) un Mirnas Lojas (Myrna Loy), politiķu Vinstona Čērčila (Winston Churchill) un Teodora Rūzvelta (Theodore Roosevelt), kā arī daudzu citu slavenu cilvēku portretus.

Fotogrāfiju vidū ir arī ikdienas dokumentācijas un ģimenes albums, ļaujot tuvāk iepazīt to mākslinieka dzīves daļu, kas pastāvēja paralēli intensīvajam darba režīmam. Tāpat šīs izstādes veidošana nav iespējama bez dabas un gaismas tēmas, kas Steihenam dzīves laikā pakāpeniski kļuva par galveno izziņas un vērtību pamatu.

kapteinis_edvards_steihens
Filips Halsmans (Philippe Halsman,1906–1979). Kapteinis Edvards Steihens. 1959. Sudraba želatīna kopija. Ņujorkas Modernās mākslas muzeja (MoMA) kolekcija © Halsman Archive/Magnum Photos 2015

Pieteikt Latvijas publikai Edvardu Steihenu tikai kā fotogrāfu būtu kā izstāstīt pusi no stāsta, atstājot aizklātas daudzas eksperimentiem bagātas un piedzīvojumiem pilnas viņa dzīves lappuses. Gleznotājs, fotogrāfs, dizainers, kurators, jauno talantu mednieks, arī profesionāls dārznieks – tie ir vien atsevišķu darbību un amatu apzīmējumi, kuri veido Edvarda Steihena personības mozaīku

Edvardu Steihenu var pieskaitīt pie piktoriālisma, simbolisma un modernisma pārstāvjiem, tāpat pie meistarīgiem slavenību portretistiem, reklāmas, modes un dokumentālās fotogrāfijas kultivētājiem. Viņš visu mūžu cīnījās par to, lai fotogrāfija tiktu atzīta par patstāvīgu mākslas formu, kuru raksturo līdzsvars starp garīgumu un bezgalīgām reproducēšanas iespējām. Mākslinieks pierādīja sevi arī kā novatorisks kurators, kurš spēj uzņemties riskus. Viņa mūža lielākais darbs un panākums kā kuratoram bija apjomīgais projekts Cilvēka dzimta (The Family of Man, 1955), kas apceļoja 69 pasaules valstis. Šobrīd leģendārā darbu izlase atrodas Klervo pilī Luksemburgā.

Izstādē Rīgā skatāmi arī fragmenti no vairākām 20.-30.gadu Holivudas filmām, kurās piedalās Steihena portretētie aktieri. Filmu izrādīšanu atbalsta ASV vēstniecība Latvijā un Rīgas Kino muzejs. Tāpat izstādi papildina plaša pasākumu programma, kas ietver lekcijas, kino vakarus, laikmetīgās dejas performanci un džeza mūzikas koncertu. Apmeklētājiem pieejams arī apjomīgs izstādes katalogs latviešu un angļu valodā, ko LNMM sagatavojis sadarbībā ar izdevniecību „Neputns”.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja