Ziņas

#domasspēks Francijā ved Raini un Aspaziju tuvāk debesīm

2015. gads 17. jūnijs

Raiņa un Aspazijas 150.jubilejai veltītais īsfilmu projekts #domasspēks jaunākajā epizodē abus dzejniekus aizved tuvāk debesīm – ciemos pie franču cirka akrobātes Sandrīnas Žuglēras (Sandrine Juglair).

Daudzi pasaules dižgari savas acis ir vērsuši augšup, uz zvaigznēm, lai meklētu idejas, kas aizrauj un satricina prātus. Projekta #domasspēks 24.epizodes sākumā Evas Ikstenas-Strapcānes atveidotā Aspazija lasa fragmentu no dzejoļa Jel dodat milzeņa domu man. Tajā dzejniece pauž ilgas pēc radoša lidojuma un plašas telpas, kurā brīvi varētu izskanēt viņas domas. Aspazija bija viena no pirmajām autorēm latviešu literatūrā, kas aktīvi pauda idejas par sieviešu atbrīvošanu no sabiedrības aizspriedumiem un ierobežojumiem.

Savukārt franču akrobāte Sandrīna Žuglēra lasa krājumos nepublicētu Raiņa dzejoli par plašo un brīvo ideju telpu – visumu, kosmosu –, kurā iedvesmu gūst pasaules lielie domātāji – “ziņkārīgie gaisa kuģotāji”.

Cilvēks starp debesīm un zemi ir arī pati Sandrīna, kas beigusi Nacionālo cirka skolu Šampaņas Šalonā (Châlons-en-Champagne). Kopš 2012.gada viņa kā akrobāte piedalās cirka trupas Cirque Plume turnejās un uzstājas dažādās teātra un operas izrādēs – pat slavenajā Milānas operteātrī La Scala. Pašlaik Sandrīna gatavo monoizrādi, kuras pirmizrāde gaidāma 2016.gadā.

FRANCIJA-4
Sandrīna Žuglē. Foto: Jura Podnieka studija

Cirka trupa Cirque Plume dibināta 1983.gadā Bezansonas pilsētā Francijas austrumos. Trupa sākotnēji uzstājās lauku gadatirgos, pilsētu ielās un mazos teātros, savos priekšnesumos apvienojot teātri, mūziku, deju un dažādus cirka elementus. Bet 30 gadu laikā tā ir izaugusi no deviņiem līdz vairāk nekā 90 darbiniekiem, turklāt viesojusies ar izrādēm visā pasaulē – no ASV līdz Brazīlijai, no Marokas līdz Somijai.

#domasspēks (angliski #mindpower) ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Projekts ir iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā.

Īsfilmas skatāmas Latvijas prezidentūras oficiālajā Youtube kanālā un projekta Facebook lapā.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja