Raksti

Rainis un Aspazija videoprojektā apceļo Eiropu

2015. gads 07. janvāris

#domasspēks (angliski #mindpower) ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Katru nedēļu jaunu projekta video publicēs gan Latvijas prezidentūras oficiālajā tīmekļa vietnē EU2015.LV, gan sociālajos tīklos Youtube un Facebook.

“Veidojot prezidentūras kultūras programmu, apzinājām visas 2015.gadā gaidāmās ievērojamu Latvijas personību jubilejas. Skaidrs, ka Rainis un Aspazija tika izvēlēti par vienu no kultūras programmas īpašajiem akcentiem,” norāda projekta ieceres autore, prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programmas departamenta vadītāja Selga Laizāne.

Viņa uzsver: “Šis ir īpašs projekts, jo tā realizēšanā iesaistījušās visas ES dalībvalstis. Tādā veidā rodas iespēja ļoti plašai starptautiskajai auditorijai paust ziņu par mūsu izcilajām vēstures personībām un viņu joprojām aktuālajām idejām.

“Domas ir spēki: ko tu domā, tas tu esi.” (Rainis)

Pirmajā video redzams harizmātiskais Pērs Morbergs (Per Morberg) no Zviedrijas. Jaunībā viņš ieguvis melno jostu džudo, vēlāk strādājis kā profesionāls pavārs, bet 80.gados pievērsies aktiermākslai. Pērs ir vairāku pavārgrāmatu un medību grāmatu autors, detektīvseriālu aktieris un TV raidījumu vadītājs. #domasspēks īsfilmā viņš pāri Baltijas jūrai sasaucas ar Aspaziju rindās no Raiņa dzejoļa “Balss un atbalss”, kas 1912.gadā publicēts vērienīgajā dzejoļu krājumā “Gals un sākums”.

per_morberg
Pērs Morbergs (Per Morberg). Foto: Jura Podnieka studija

Turpmākajos video Raiņa un Aspazijas idejās dalīsies arī Rakveres teātra mākslinieciskais vadītājs un Igaunijas Panku dziesmu svētku idejas autors Illars Sāremē (Üllar Saaremäe), Lietuvas Nacionālā drāmas teātra aktieri Toma Vaškevičūte (Toma Vaškevičiūte) un Tads Grīns (Tadas Gryn), Somijas evaņģēliski luteriskās baznīcas Helsinku bīskape Irja Askola (Irja Askola) un citi eiropieši.

Projekta #domasspēks vizuālais tēls un katras sērijas saturiskie akcenti tapuši Jura Podnieka studijā.

“Dzīvojam šogad zem divām zīmēm – Latvijas prezidentūras ES Padomē un Raiņa un Aspazijas jubilejas gada. #domasspēks aptver abas šīs dimensijas”, skaidro studijas direktore režisore Antra Cilinska, uzsverot, ka projekts sniedz iespēju jaunatklāt abus latviešu tautai zīmīgos dzejniekus.

“Viņu uzrakstītais ir tik ietilpīgs, ka tas ar jaunu redzējumu rezonē dažādos dzīves posmos. Līdz ar to mums ir vēl divkārši lielāks izaicinājums – pašiem ieraudzīt šīs vērtības un likt tās izprast mūsdienu Eiropas cilvēkam,” norāda studijas direktore.

Īsfilmas veido plaša radošā komanda – režisors Olafs Okonovs, operators Aleksandrs Grebņevs, skaņu režisors Klāvs Siliņš, operatora asistents Emils Linga, grima māksliniece Aija Beata Besaraba, producentes Marta Kontiņa, Elizabete Palasiosa un Antra Cilinska.

Raiņa un Aspazijas lomās Latvijā iejūtas populārais mūziķis Goran Gora un Latvijas Televīzijas kultūras ziņu vadītāja Eva Ikstena-Strapcāne.

“Mums abiem ar Goran Gora šī bija savdabīga pieredze – gan kļūt 30 gadus vecākiem, gan izkopt tā laika gaitu, domas, sapludinot ar tagadni. Brīžiem pat sākām runāt dzejā. Mēs caur savu pieredzi stāstījām par Raini un Aspaziju, paši kļūstot par viņiem un piedzīvojot viņu notikumus,” atklāj Eva.

“Rainis ir Rainis. Mērķtiecīgs, gudrs, ass un paštaisns. Rainis ir tikpat spilgta personība kā daudzi Eiropas domātāji, dzejnieki un publicisti,” dzejnieku raksturo Goran.

Savukārt Eva par viņas atveidoto Aspaziju saka: “Man šķiet, ka Aspazija ir it kā robusta pēc izskata, bet tajā pašā laikā ļoti sievišķīga. Aspazija domāja, ka Eiropā latvieši var ienākt ar kultūru un demokrātiskām vērtībām. Zinot to laiku – neticami!” uzsver Eva, piebilstot, ka Aspazijai īpaši svarīga bijusi sievietes radošā brīvība.

2015.gads Latvijā pasludināts par Raiņa un Aspazijas gadu.

Latvijas prezidentūras kultūras programma Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileju atzīmēs ar vairākiem pasākumiem. 1. un 2.maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies starptautiska starpdisciplināra konference Starp patiesību un varu. Parīzē, Minskā un Kirovā būs skatāma izstāde Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists, kam impulsu deva UNESCO programmā „Pasaules atmiņa” iekļautā dzejnieku sarakste. Savukārt īsfilmu projekts #domasspēks būs laika un mēroga ziņā visapjomīgākais notikums.

Projektu atbalsta aviokompānija airBaltic, Raiņa un Aspazijas galvaspilsēta Jūrmala, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs un Latvijas Institūts.

Pievienojies #domasspēkam, skaties jaunu īsfilmu katru nedēļu un ceļo pa Eiropu pusgada garumā!

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja