Ziņas

Bioloģiskā daudzveidība un ekosistēmu saglābšana nozīmīga ekonomikai un labklājībai

Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda uzruna. Foto: EU2015.LV
8Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda uzruna. Foto: EU2015.LV8Atklāšanas sesija: Bioloģiskās daudzveidības integrēšanas "status quo".  Foto: EU2015.LV8Alda Ozola, Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas valsts sekretāra vietniece. Foto: EU2015.LV8Ronans Jūels (Ronan Uhel), Eiropas Vides aģentūras "Natural Systems and Vulnerabilit" programmas vadītājs. Foto: EU2015.LV8Fransuā Vakenhūts (François Wakenhut), Eiropas Komisijas Vides ģenerāldirektorāta Dabas kapitāla direktorāta Bioloģiskās daudzveidības nodaļas vadītājs. Foto: EU2015.LV8Atklāšanas sesija: Bioloģiskās daudzveidības integrēšanas "status quo".  Foto: EU2015.LV8Atklāšanas sesija: Bioloģiskās daudzveidības integrēšanas "status quo".  Foto: EU2015.LV8
2015. gads 01. jūnijs

Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomes laikā 26. un 27.maijā Rīgā notika starptautiska konference “ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas 2020 ieviešana”.

Konferencē Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards uzsvēra bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu saglabāšanas būtisko lomu ekonomikas un labklājības nodrošināšanai ilgtermiņā.

Konferences dalībnieki - ES dalībvalstu, Eiropas Komisijas (EK), nevalstisko organizāciju (NVO), kā arī citu nozaru pārstāvji diskutēja par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas iespējām, kas ir viena no Latvijas prezidentūras prioritātēm vides aizsardzības jomā.  

2015.gada aprīlī ES vides ministru neformālās sanāksmes laikā Rīgā notikusī diskusija par jau īstenotajiem pasākumiem bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai skaidri pauda ES apņēmību sasniegt nospraustos mērķus ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas ieviešanā.

Ņemot vērā šo ES apņemšanos, konferences dalībnieki sniedza savu ieguldījumu ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas ieviešanas sekmju izvērtēšanā. Diskusiju pamatā bija EK 2015.gada 19.maijā publicētais ziņojums par dabas stāvokli Eiropā, kas sagatavots, analizējot ES dalībvalstu ziņojumus par biotopu un sugu, tai skaitā putnu, aizsardzības stāvokli ES. Tajā secināts, ka situācija bioloģiskās daudzveidības jomā nav uzlabojusies. Piemēram, saskaņā ar Biotopu direktīvu tikai 16% biotopu un 23% sugu ir labvēlīgā aizsardzības stāvoklī.

Diskusiju gaitā NVO pārstāvji pauda gan kritisku viedokli, gan sniedza vērtīgus ierosinājumus. Tā piemēram, aicināja ES un dalībvalstīs aktīvi rīkoties, lai atjaunotu ekosistēmas, sugu dzīvotnes un biotopus, kas sekmētu ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas ieviešanas procesu un tās mērķu sasniegšanu.

Konferences laikā ES dalībvalstu pārstāvji dalījās pieredzē par sasniegumiem ekosistēmas un dabas kapitāla attīstībā, kā arī bioloģiskās daudzveidības ieguldījumu tautsaimniecībā. Īpaši vērtīgi labās prakses piemēri bija ekosistēmu pakalpojumu kartēšanas un novērtēšanas jomā, un inovatīvu finanšu mehānismu izveidē bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas pasākumu finansēšanā.

Konferences rezultāti tiks izmantoti gatavojot ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas vidusposma pārskatu, kuru EK publicēs 2015.gada rudenī.

Konferenci organizēja Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar EK, Latvijas Dabas fondu un Eiropas Vides biroju, kā arī Fridriha Eberta fondu un EK LIFE programmas projektu „Putni Ādažos”. Latvijas Dabas fonds un Eiropas Vides birojs īstenoja projektu, kas nodrošināja nevalstisko organizāciju aktīvu līdzdalību konferencē, saņemot atbalstu no Latvijas valsts budžeta finansētas programmas „Atbalsts sabiedrības līdzdalībai Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē īstenošanā”.

Sazināties
Kristīne Kļaveniece
Nozares komunikācijas eksperte