Ziņas

Baltijas enerģētikas tirgus starpsavienojumu plāns ir veiksmīgs piemērs reģionālajai sadarbībai

©Foto: Aleksandrs Kendenkovs
2015. gads 02. jūnijs

Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā 2015.gada 28.- 29.maijā Jūrmalā notika Baltijas enerģētikas tirgus starpsavienojumu plāna (BEMIP) Augsta līmeņa grupas un Eiropas Savienības stratēģijas Baltijas jūras reģionam (ESSBJR) politikas sfēras “Enerģija” apvienotā sanāksme. 

Apvienoto sanāksmi organizēja Latvijas prezidentūra sadarbībā ar Eiropas Komisiju, lai diskutētu un vienotos starp Dānijas, Vācijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Somijas, Zviedrijas un novērotāja statusā arī Norvēģijas pārstāvjiem par Saprašanās memorandu un Rīcības plānu enerģētikā laika posmam līdz 2020.gadam.

“Pilnvērtīga reģionālā sadarbība ir stūrakmens, lai izveidotu stabilu un ilgtspējīgu Enerģētikas savienību,” atklājot sanāksmi, uzsvēra Jurijs Spiridonovs, Latvijas Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītājs. “Reģionālajai sadarbībai ir liels potenciāls, kas var veicināt ES enerģētikas politikas mērķu sasniegšanu. Baltijas enerģētikas tirgus starpsavienojumu plāns ir lielisks piemērs tam, kā šis potenciāls ir jāattīsta un arī turpmāk jāizmanto,” teica J.Spiridonovs.

Eiropas Komisijas pārstāve Katarīna Zikova-Magnija (Catharina Sikow-Magny) uzsvēra, ka “Baltijas enerģētikas tirgus starpsavienojumu plāns vienmēr ir atzīts kā reģionālās sadarbības labas prakses piemērs”. 

Pēc Eiropas Komisijas sniegtās prezentācijas un sanāksmes dalībnieku diskusijas par enerģētikas sektora galvenajām prioritātēm nākamajiem pieciem gadiem tikšanās dalībnieki vienojās par Pastiprinātā BEMIP plāna Saprašanās memorandu un atbalstīja BEMIP Rīcības plānu.

Jaunais Saprašanās memorands apliecina dalībvalstu gatavību sadarboties, lai risinātu pašreizējos izaicinājumus nozarē. Ir acīmredzama nepieciešamība uzlabot Baltijas reģionālās enerģijas sadarbības iniciatīvas, stiprināt un paplašināt šo sadarbību, lai sasniegtu pilnībā integrētus tirgus, stiprinātu energoapgādes drošību, veicinātu atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu un enerģijas pieprasījumu.

Savukārt Rīcības plāns definē sešas galvenās darbības jomas, proti, elektrības un gāzes tirgus, piegāžu drošība, enerģētikas infrastruktūra, elektroenerģijas ražošanas, atjaunojamā enerģija un energoefektivitāte, kurās turpmāk nepieciešams īstenot konkrētus projektus, lai sasniegtu Rīcības plānā noteiktos mērķus un rādītājus.

BEMIP reformas secinājumi oficiāli tiks apstiprināti ES Enerģētikas ministru padomē šā gada 8.jūnijā Luksemburgā, Baltijas jūras reģiona valstu enerģētikas ministriem un EK klimata politikas un enerģētikas komisāram Migelam Ariasam Kanjetem (Miguel Arias Cañete) parakstot Saprašanās memorandu. 

Sazināties
Evita Urpena
Nozares komunikācijas eksperte