Devīzes „Daudzveidība vienotībā” izvēli noteicis fakts, ka Latvija šogad ir prezidējošā valsts ES Padomē. Kopš 2000.gada ES oficiālais moto ir: “Vienoti daudzveidībā” (United in diversity).
“Tas vēsta, ka Eiropas Savienība ir vide, kurā cilvēki var vienoties, lai kopīgiem spēkiem veicinātu mieru un labklājību, vienlaikus bagātinot vienam otru ar dažādām kultūrām, tradīcijām un valodām. Savienības mērķis ir veidot dziļāku solidaritāti starp Eiropas tautām, tajā pašā laikā cienot un saglabājot mūsu dažādību. Tādēļ mums ir liels prieks, ka šī ideja ir kļuvusi par triennāles devīzi,” skaidro Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāta Publiskās diplomātijas un kultūras programmas departamenta vadītāja Selga Laizāne.
Izstādē īpašs uzsvars likts uz nacionālo identitāti Eiropas un pasaules kontekstā: “Kā dažādas nacionālās kultūras pauž savu identitāti globālā mērog mūsdienu sabiedrībā?” Tomēr triennāles pamatmērķis, eksponējot pēdējo gadu laikā radītus darbus, paliek nemainīgs – sekmēt nozares mākslinieciskās jaunrades procesu virzību.
Pēc starptautiskās žūrijas lēmuma 2015.gada ekspozīcijai akceptēti 85 mākslinieki no 29 valstīm. To vidū gan Latvijas skatītājam pazīstamu, gan līdz šim Rīgā neredzētu autoru darbi. Triennāles ģeogrāfija ir iespaidīga – Eiropa, Japāna, Krievija, ASV, Austrālija, Kostarika, Kenija un citas valstis. Triennālē pēc tradīcijas uzaicināti piedalīties arī divi viesmākslinieki: Latviju šogad pārstāv Edīte Pauls-Vīgnere, savukārt Lielbritāniju – pasaulē pazīstamais mākslinieks Maikls Brenands-Vuds (Michael Brennand-Wood).
5.Rīgas starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle demonstrē radošās izteiksmes līdzekļu daudzveidību un vairākas zīmīgas tendences nozarē. Triennāles projekta vadītāja Velta Raudzepa norāda, ka mūsdienu augsto tehnoloģiju laikmetā arvien konsekventāk sāk atgriezties interese par klasiskajām vērtībām – īpaši par gobelēnu. Vienlaikus ir vērojama mākslinieku vēlme apgūt plaša spektra inovācijas no materiālu un tehniku viedokļa – izstādē redzami gan ļoti izsmalcināti izšuvumi, gan telpiskās un video instalācijas.
Kā vispārēja parādība ir jāizceļ mākslas darbu konceptuālais raksturs un pievēršanās ļoti mūsdienīgai problemātikai (piemēram, interneta un sociālo vietņu ietekme uz cilvēku). Daudzi mākslinieki ļoti aktīvi līdzdarbojas globālo jautājumu izvērtēšanā un atainojumā, paužot savu individuālo, bieži kritisko attieksmi. Skatītājus vēstījuma līmenī uzrunās aktuālas sociāli politiskas, reliģiskas, vēsturiskas, kā arī intīmas un personiska pārdzīvojuma tēmas.
Izstāde būs skatāma līdz 10. jūnijam.
Saistītie pasākumi
Līdztekus galvenajai izstādei norisināsies vairākas satelītizstādes un virkne citu pasākumu. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā no 23.aprīļa līdz 7.jūnijam būs iespēja redzēt viesizstādi ar nosaukumu WonderWoman Art Bra, kurā sabiedrībai un sievietēm aktuālu tematiku risinās mākslinieces no Latīņamerikas valstīm: Kostarikas, Dominikānas Republikas, Nikaragvas, Gvatemalas, Urugvajas, kā arī Spānijas un Kanādas. Savukārt divas Latvijas jauno tekstilmākslinieku darbu izstādes Daudzveidība vienotībā: jauno pieteikums būs skatāmas Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā un Rīgas Amatniecības vidusskolā.
Uz izstāžu fona Mākslas muzejā „Rīgas Birža” 24.aprīlī notiks starptautiska konference Daudzveidība vienotībā, kas risinās ar Latvijas kultūru un tekstilmākslas attīstību Eiropā un pasaulē saistītās problēmas, izvērtējot nākotnes perspektīvas. Konferencē ar jomas aktualitātēm un daiļrades prezentācijām uzstāsies referenti no Kostarikas, Kanādas, Norvēģijas, Dienvidāfrikas Republikas, Lietuvas, Latvijas un citām valstīm.
Triennāles notikumu programmu papildina atsevišķu mākslinieku personālizstādes Rīgas galerijās, radošās darbnīcas, meistarklases, tikšanās ar māksliniekiem, sarunas izstādēs un citas aktivitātes. Plašāka pasākumu programma atrodama Latvijas Nacionālā mākslas muzeja tīmekļa vietnē.
Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle „Tradicionālais un laikmetīgais” dibināta 2001.gadā. Skate Rīgā jau ir iemantojusi starptautisku atzinību kā unikāls forums, kas atvērts gan Eiropas, gan citu pasaules valstu māksliniekiem.