Ziņas

Jaunās tehnoloģijas, prasmes un nodarbinātība – Āzijas un Eiropas izglītības ministru sanāksmes fokusā

Foto: EU2015.LV
2015. gads 23. aprīlis

Uz sanāksmi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kuras pamattēma ir "Uz rezultātiem vērsta ASEM izglītības sadarbība", 27.-28.aprīlī pulcēsies Āzijas un Eiropas izglītības ministri un vecākās amatpersonas – kopskaitā vairāk nekā 50 delegāciju. 

Ministru dienaskārtībā – jautājumi par prasmju pilnveidošanu, nodarbinātības veicināšanu un jauno tehnoloģiju piedāvātajām iespējām mācību procesā. Tāpat sanāksmē izvērtēs pašreizējos ASEM izglītības sadarbības sasniegumus, kā arī politisko darba programmu nākamajiem diviem gadiem.

ASEM jeb Āzijas un Eiropas sanāksme ir izveidota 1996.gadā un pēdējo teju 20 gadu laikā ir kļuvusi par galveno neformālā dialoga un sadarbības platformu starp Āziju un Eiropu. Uzsverot izglītību kā ieguldījumu cilvēkresursos, 2008.gadā uzsākts ASEM izglītības process.

Abu reģionu izglītības ministri tiekas ik pēc diviem gadiem, lai sastādītu politisko darba kārtību nākamajam posmam. Sanāksmē Rīgā tiksies izglītības ministri no Āzijas un Eiropas, augsta līmeņa pārstāvji no Eiropas Komisijas un Dienvidaustrumāzijas Nāciju Asociācijas sekretariāta (ASEAN), starptautiskas nevalstiskās organizācijas, kas pārstāv Eiropas un Āzijas universitātes un studentus, kā arī citas ieinteresētās puses.

Runājot par gaidāmo sanāksmi, tās priekšsēdētāja, Latvijas izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile saka: "Neskatoties uz lielo attālumu, ASEM Izglītības procesam ir izdevies ievērojami sekmēt cilvēku, ideju un vērtību apmaiņu starp abiem reģioniem. Valdību līmeņa dialogs ļauj nodrošināt taustāmus šīs sadarbības rezultātus gan Eiropā, gan Āzijā. Augstākās izglītības iestādes jebkurā no dalībvalstīm varētu uzskaitīt ieguvumus no ASEM sadarbības neatkarīgi no tā, vai mēs runājam par izglītības kvalitātes nodrošināšanu un atzīšanu, vai kopīgiem akadēmiskiem projektiem. Jau patlaban ir zināms par vairākiem divpusējās sadarbības līgumiem, kurus dalībvalstis parakstīs ministru sanāksmes laikā Rīgā".

Ministru sanāksme sastāvēs no divām plenārsēdēm un darba brokastīm jeb neformālas politiska līmeņa diskusijas. Pašreizējās globālās sociālekonomiskās izmaiņas liks ministriem izvērtēt ASEM izglītības sadarbības iespējas prasmju attīstības un nodarbinātības veicināšanai. Iecerēts apspriest arī iespējas, ko sniedz straujā jauno tehnoloģisko iespēju ienākšana izglītības jomā un to devums ASEM izglītības sadarbības stiprināšanā.

Darba brokastīs ministri diskutēs par galvenajiem ASEM sadarbības izaicinājumiem un iespējām, raugoties no politiskā viedokļa. Paralēli brokastu diskusijai sanāksmes dalībnieki tiks iepazīstināti ar jau esošo iniciatīvu rezultātiem un tuvākās nākotnes iecerēm – ASEM sadarbības instrumentiem un to potenciālajiem rezultātiem.

Sanāksmei noslēdzoties, plānots pieņemt Priekšsēdētāja secinājumus, kuros būs noteiktas prioritātes nākamajam darba posmam, veicinot kopīgas aktivitātes arī nākotnē. Šos secinājumus Latvija nodos Korejas Republikai – 6. ASEM Izglītības ministru sanāksmes rīkotājai 2017.gadā.

Nākamgad ASEM atzīmēs savu divdesmito gadadienu, sākotnējam dalībnieku skaitam divdesmit gadu laikā pieaugot no 28 līdz 53 partneriem (51 valsts Āzijā un Eiropā un divas starptautiskās organizācijas). Sanāksmē Rīgā pirmoreiz piedalīsies arī jaunākās, pērn gada nogalē ASEM uzņemtās dalībvalstis – Horvātija un Kazahstāna.

Aprīļa noslēgumā Rīgā norisināsies ASEM nedēļa. Pēc 5.ASEM izglītības ministru sanāksmes, Latvijas Universitātē 29.aprīlī gaidāma Erasmus+ Informācijas diena. Tajā pašā laikā 29. un 30.aprīlī notiks arī 3.ASEM transporta ministru sanāksme, ko rīko Latvijas Satiksmes ministrija.

 

Piezīmes:

27.aprīlī medijiem pieejamas ministru doorstep intervijas, kā arī sanāksmes atklāšanas un ievadrunas (video un foto iespējas). Lūgums ņemt vērā, ka pasākumu apmeklēt var tikai akreditēti mediji. Informācija par mediju akreditāciju ir pieejama prezidentūras mājas lapā. Jautājumu gadījumā par mediju akreditāciju vai mediju centra darbu lūdzam sazināties ar Karīnu Leju (karina.leja@es2015.lv, 26058258).

28.aprīlī plkst.10:45 paredzēta preses konference, kurā piedalīsies Latvijas izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile kopā ar iepriekšējās sanāksmes rīkotāju, Malaizijas izglītības un zinātnes ministru Džusohs Idriss (Jusoh Idris) un nākamās 2017.gadā plānotās ministru sanāksmes organizētāju, Korejas izglītības ministru Hvans Vu (Hwang Woo).

Pēc preses konferences plkst.11:30 LNB ātrijā mediji tiks iepazīstināti ar izstādi Powered by Education – 12 Latvijas veiksmes stāstiem par cilvēkiem un viņu sasniegumiem, kurus iedvesmojusi Latvijas izglītības sistēma.

Sazināties
Ieva Nora Fīrere
Nozares komunikācijas eksperte