Ziņas

ES Vides un enerģētikas ministru neformālās tikšanās centrā bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un energoefektivitātes veicināšana

©Foto: Aleksandrs Kendenkovs
2015. gads 13. aprīlis

2015. gada 14.-16. aprīlī, Rīgā, Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē laikā norisināsies vides un enerģētikas ministru neformālā tikšanās.

Neformālā vides ministru tikšanās notiks otrdien, 2015.gada 14.aprīlī. Sanāksmē piedalīsies Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vides un klimata ministri, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstu pārstāvji, kā arī Eiropas Komisijas vides, jūrlietu un zivsaimniecības komisārs Karmenu Vella (Karmenu Vella) un klimata politikas un enerģētikas komisārs Migels Ariass Kanjete (Miguel Arias Cañete). Diskusijas vadīs Latvijas vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

Sanāksmē ministri diskutēs par izaicinājumiem Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas mērķu sasniegšanā, īpaši, kā apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos līdz 2020.gadam un ekosistēmu pakalpojumu degradāciju ES. Šīs diskusijas ir būtiskas, ņemot vērā gaidāmo ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas vidusposma pārskatu un citus ar politikas dokumentu pārskatīšanu un plānošanu saistītos procesus. Par pamatu diskusijām lielā mērā kalpos jaunais pārskats “Eiropas vide - stāvoklis un perspektīvas 2015” (The European environment — state and outlook 2015 report (SOER 2015)). Tajā secināts, ka Eiropas dabas kapitāls turpina samazināties.

Tāpat ministri vērsīs uzmanību uz izaicinājumiem un iespējām integrēt bioloģisko daudzveidību tādās jomās kā lauksaimniecība, mežsaimniecība un teritoriālā plānošana. Plānota arī dalībvalstu pieredzes apmaiņa par risinājumiem, kuros ekonomiskā izaugsme iet roku rokā ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu.

Pirmās dienas neformālā vides ministru sanāksmes noslēgsies ar sesiju, kas veltīta starptautiskajām klimata sarunām. Sesijas mērķis ir izvērtēt līdz šim sasniegto progresu, lai 2015.gada nogalē Parīzes klimata pārmaiņu konferencē panāktu jaunu globālo vienošanos par klimata pārmaiņu ierobežošanu pēc 2020.gada.

Klimata ministri diskutēs par ES lomu starptautiskajās klimata sarunās, kā arī iespējamo valstu vadītāju iesaisti šajā procesā.

Vides ministru neformālā sanāksme norisināsies kopā ar Enerģētikas ministru neformālo sanāksmi. Lai veicinātu augsta līmeņa diskusiju par izaicinājumiem bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā saistībā ar atjaunojamo energoresursu plašāku izmantošanu, trešdien, 2015.gada 15.aprīlī notiks apvienotā vides un enerģētikas ministru sesija.

Lai samazinātu enerģētisko atkarību un mazinātu klimata pārmaiņas, ES dalībvalstu uzmanība ir vērsta uz vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanas palielināšanu. Tomēr tam var būt negatīva ietekme uz bioloģisko daudzveidību. Tāpēc ekonomikas konkurētspējas un enerģētikas drošības palielināšanai Eiropā ir jābūt cieši saistītai ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu unpasākumiem klimata pārmaiņu samazināšanai.

Ņemot vērā pastāvošos izaicinājumus šajā jomā, Latvijas prezidentūra ir ierosinājusi diskusiju, lai meklētu efektīvākos risinājumus un novērstu pretrunas starp šīm abām politiku jomām. Vides un enerģētikas ministri diskutēs arī par 

Trešdienas, 15.aprīļa, pēcpusdienas sesijā par enerģētiku atbildīgie ministri diskutēs par energoefektivitātes jautājumiem, galvenokārt par siltumapgādes un aukstumapgādes aspektiem. Ministru diskusiju vadīs Latvijas ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola.

Energoefektivitāte ir viena no Enerģētikas savienības galvenajām dimensijām, lai sekmētu enerģijas pieprasījuma samazināšanos, palielinātu energoresursu izmantošanas efektivitāti un paaugstinātu ES enerģētisko drošību.

ES enerģētikas ministri diskutēs par risinājumiem, kas būtu jāietver ES siltumapgādes un aukstumapgādes stratēģijā, lai attīstītu siltumapgādes un aukstumapgādes tirgu vietējā, nacionālā un reģionālā līmenī, kas būtu jādara ES līmenī šī tirgus attīstībai un kā ES siltumapgādes un aukstumapgādes stratēģija sekmēs pieeju publiskajam un privātajam finansējumam, lai samazinātu enerģijas cenu gala patērētājam un nodrošinātu viņu pieeju ilgtspējīgai siltumapgādes un aukstumapgādes infrastruktūrai.

Vienlaikus Latvijas prezidentūra aicinās ES dalībvalstis paust viedokli par centralizētās siltumapgādes un aukstumapgādes jautājumu risināšanu dalībvalstīs ar mērķi panākt maksimālo labumu, piemēram, energoefektivitātē, sociālajā jomā, modernajās tehnoloģijās, gaisa kvalitātē un emisiju samazināšanā.

Ceturtdien, 16.aprīlī, enerģētikas ministri diskutēs par reģionālās sadarbības sekmēšanu enerģētikas sektorā, kas ir būtiska ES enerģētikas politikas mērķu sasniegšanā. Enerģētikas savienības stratēģijā Eiropas Komisija aicina ES dalībvalstis ciešāk sadarboties savu nacionālo enerģētikas politiku izstrādē, tāpēc Latvijas prezidentūras mērķis ir sekmēt dalībvalstu diskusiju par sadarbības iespējām un nosacījumiem, kā arī veicināt labās prakses apmaiņu.

Latvija aicinās ministrus identificēt prioritārās jomas, kurās attīstāma turpmākā reģionālā sadarbība, lai sekmētu Enerģētikas savienības pārvaldību.

Sazināties
Jānis Rungulis
Preses sekretārs COREPER I jautājumos
Evita Urpena
Nozares komunikācijas eksperte
Kristīne Kļaveniece
Nozares komunikācijas eksperte