Citi raksti


Trīs starptautiskas konferences par audiovizuālo mediju tirgus stiprināšanu, kultūras un radošo industriju pozitīvo ietekmi un kultūras mantojuma, laikmetīgās arhitektūras un dizaina mijiedarbību un “Nakts kompetenču tirgus” – šie ir spilgtākie no daudzajiem radošās darbības nedēļas „radi!2015” notikumiem, kas norisinās no 9. līdz 15.martam visā Latvijā.
Šogad radošās darbības nedēļa „radi!” veido vienojošu platformu Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē kultūrpolitikas un radošo industriju tematiskā virziena īstenošanai, akcentējot Latvijas prezidentūras prioritārās vērtības jeb 3 „i” – iesaistīšanos, izaugsmi un ilgtspēju.
Pētījumi apliecina, ka kultūras un radošās industrijas ir augošs ekonomikas sektors, kas rada daudz jaunu darba vietu un veicina kopēju Eiropas attīstību. Atsaucoties uz stratēģijas „Eiropa 2020” mērķiem gudrai, ilgtspējīgai un iekļaujošai Eiropas izaugsmei, Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē aktualizē pozitīvo ietekmi, ko kultūra spēj sniegt citiem sektoriem, tādējādi veicinot inovāciju rašanos, ekonomikas ilgtspēju un sociālo iekļaušanu.
Radošās darbības nedēļa „radi!” Latvijā notiek jau piekto gadu, un tās mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni un interesi par kultūras un radošajām industrijām, radošumu veicinošu izglītību, dizaina domāšanu, inovācijām, zināšanu ekonomiku un radošu pārvaldību.
„Viens no „radi!” uzdevumiem ir rosināt cilvēkus atgriezties pie radošuma, kāds tas bijis mums piedzimstot, jo tieši piedzimstot cilvēks redz pasauli visradošāk. Ar šo sociālo kustību mēs aicinām domāt ārpus rāmjiem un atklāt jaunas teritorijas, meklēt jaunas sadarbības formas un ieraudzīt jaunus risinājumus,” uzsver Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un aicina ikvienu iesaistīties radošās nedēļas aktivitātēs.
„Radošās un kultūras industrijas, izglītība, inovācijas, zināšanu ekonomika un radoša pārvaldība – tas viss raksturo sociālo kustību „radi!2015”, kas jau piekto gadu aicina radot un darot izzināt, parādīt un apzināties Latvijas radošuma iespējas. Šogad īpaši akcentēsim radošo industriju kompetenču pārneses nozīmību citās sabiedrībai nozīmīgās jomās,” norāda Lilita Sparāne, „radi!2015” projekta vadītāja.
„Izglītības un zinātnes ministrija „radi!2015” nedēļā īpaši akcentēs digitālās kompetences tēmu. Tāpēc mēs organizējam forumu, lai aicinātu skolotājus, jauniešus un skolēnus paskatīties uz izglītību pragmatiskāk un iesaistīties digitālo kompetenču apguvē,” norāda Evija Papule, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītāja. Izglītības un zinātnes ministrija ir ilggadējs „radi!” nedēļas sadarbības partneris.
Dažādos „radi!2015” nedēļas notikumos piedalīsies augsta līmeņa Latvijas un ārvalstu radošo industriju un dizaina domāšanas eksperti, būs iespēja iepazīties ar labākajiem pašmāju sadarbības piemēriem, uzklausīt ārvalstu ekspertu redzējumu, kā arī pašiem iesaistīties radošās diskusijās.
Visvairāk labās prakses piemēru izskanēs 11. un 12.martā starptautiskajā konferencē „Kultūras un radošo industriju pārneses process”, kas pulcēs vairāk nekā 250 kultūras un radošo industriju pārstāvju un kultūrpolitikas veidotāju no visas Eiropas Savienības.
Viens no labās prakses piemēriem konferences programmā ir Kultūras ministrijas atbalstīts projekts RA-PA-PRO, kura laikā izveidotas 13 starpdisciplināras komandas vietējo kopienu sociālo problēmu risināšanai, iesaistot profesionālo vidusskolu mākslas, dizaina un mūzikas skolotājus un skolēnus, pašvaldību pārstāvjus, uzņēmējus un dažādas sociālās grupas. Šī un daudzu citu radošo partnerību projektu īstenotāju pieredzes stāstus būs iespējams arī vērot konferences tiešraidē Latvijas prezidentūras oficiālajā tīmekļa vietnē EU2015.LV.
Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Luksemburgas kultūras ministre Megija Nāgela (Maggy Nagel) kopā ar Eiropas Komisijas pārstāvjiem un citiem starptautiskiem augsta līmeņa politikas veidotājiem 12.martā diskutēs par kultūras un radošo pārneses procesu atbalsta iespējām vietējā, nacionālā un Eiropas līmenī. Savukārt noslēgumā uzrunu teiks Eiropas Komisijas Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta komisārs Tibors Navrāčičs (Tibor Navracsics).
Latvijas dabas, kultūras mantojuma un dizaina iedvesmota, Kultūras ministrija starptautisko konferenču viesiem ir sarūpējusi īpašus suvenīrus. Pastkaršu 3D elementi ir radīti, izmantojot Latvijas dabas materiālus un iedvesmojoties no mūsu kultūras mantojuma. Tās aicina arī apzināties jauniešu potenciālu inovatīvu ideju īstenošanā.
Dizaineres Zanes Ernštreites veidotajā pastkartes un koka piespraudes dizainā nolasāmi senlatviešu raksti – Austras koks un Saules zīme. Piespraudes izgatavotāji – Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņi – tās darinājuši no Latvijā auguša pīlādža koka, kas pēc senlatviešu ticējumiem nodrošina aizsardzību no visa ļaunā. Savukārt mākslinieces Karīnas Šišlo radītais un starptautiski patentētais produkts „Sweet Amber” iestrādāts pastkartē ar romantisku Baltijas jūras krasta ainavu, kādā savulaik tika uzlasīti dzintara gabaliņi, lai tos iestrādātu tradicionālajās latviešu rotās. Īstam dzintaram līdzīgais suvenīrs ir ēdams un ražots tikai no dabīgām izejvielām. Suvenīru pamatne veidota kā pastkarte – noņemot 3D elementu, to var nosūtīt pa pastu ar vēstījumu par Latvijas prezidentūrā piedzīvoto.
Radošās darbības nedēļa „radi!” Rīgā un visā Latvijā notiek jau piekto gadu. Tās iniciatori ir Kultūras ministrija un Britu padome Latvijā. Plašāka informācija pieejama radošās darbības nedēļas "radi!" mājaslapā, kā arī sociālajos tīklos: Draugiem.lv, Twitter.com, Facebook.com.
Detalizēta radošās darbības nedēļas „radi!2015” notikumu un pasākumu programma.