Ziņas

Projektu finansēšana: Padome vienojas par nostāju sarunās par Eiropas Stratēģisko investīciju fondu

Foto: EU2015.LV
2015. gads 10. marts

Padome 2015. gada 10. martā vienojās par savu nostāju sarunās par Eiropas Stratēģisko investīciju fonda (EFSI) regulējumu. Tas ļaus prezidentūrai Padomes vārdā sākt sarunas ar Eiropas Parlamentu, tiklīdz tas būs vienojies par savu nostāju sarunās. Mērķis ir panākt vispārīgu vienošanos līdz jūnijam, lai varētu sākt veikt investīcijas jau 2015. gada vidū.

EFSI izveidos Eiropas Investīciju bankas struktūrā, pamatojoties uz Komisijas un EIB vienošanos. Fonds atbalstīs projektus daudzās jomās, tostarp transporta, enerģētikas un platjoslas infrastruktūras, kā arī izglītības, veselības, pētniecības un MVU riska finansēšanas jomā. Tas būs paredzēts sociāli un ekonomiski dzīvotspējīgiem projektiem, nenosakot nekādas prioritātes atkarībā no nozares vai reģiona, jo īpaši, lai novērstu tirgus nepilnības. EFSI papildinās pašreizējās ES programmas un parastās EIB darbības.

Finansējums

Padome vienojās, ka fondu veidos garantijas 16 miljardu euro apmērā no ES budžeta un 5 miljardi euro no EIB. Lai segtu potenciālos garantiju pieprasījumus, tiks izveidots garantiju fonds, kuru līdz 2020. gadam pakāpeniski palielinās līdz 8 miljardiem euro (t. i., 50 % no visām ES garantiju saistībām).

Atbilstoši Komisijas priekšlikumam ES finansējumu galvenokārt piešķirs, pārdalot programmas “Apvārsnis 2020” subsīdijas (pētniecībai un inovācijām) un Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta subsīdijas (transportam, enerģētikai un digitālajiem tīkliem), kā arī izmantojot neizlietotās budžeta rezerves.

EFSI veicinās riska uzņemšanās spējas. Uzņemoties daļu riska jaunajos projektos, sedzot pirmās kārtas zaudējumus, fonds mudinās privātos investorus iesaistīties ar izdevīgākiem nosacījumiem. Tādējādi paredzams, ka EFSI kopējais multiplikatora efekts būs 1:15 reālās investīcijās.

Trešās puses, tostarp dalībvalstu attīstības veicināšanas bankas varēs līdzfinansēt kopā ar EFSI vai nu atsevišķus projektus, vai piešķirt līdzfinansējumu investīciju platformām.

 Fonda pārvaldība

Saskaņā ar Padomes apstiprināto kompromisu EFSI būs divu līmeņu pārvaldības struktūra:

  • Valde noteiks vispārīgo fonda stratēģiju, investīciju politiku un riska profilu. Tā apstiprinās investīciju pamatnostādnes ES garantijas izmantošanai, ko īstenos Investīciju komiteja. Lai nodrošinātu Valdes taisnīgumu un izvairītos no politiskas ietekmes projektu atlasē, Valdes locekļi būs tikai no Komisijas un EIB. Locekļu skaits būs atkarīgs no iestāžu ieguldījuma apmēra skaidrā naudā vai garantijās. Valde pieņems lēmumus pēc vienprātības principa.
  • Neatkarīga Investīciju komiteja atlasīs projektus, kas saņems EFSI atbalstu. Tā atskaitīsies Valdei, sastāvēs no astoņiem neatkarīgiem ekspertiem un rīkotājdirektora. Tā pieņems lēmumus ar vienkāršu balsu vairākumu. Ikvienam EFSI atbalstītajam projektam būs nepieciešams EIB apstiprinājums.

Jaunu projektu noteikšana

Ar piedāvāto regulējumu tiks izveidota arī neatkarīga ekspertu grupa projektu konsultēšanai (European investment advisory hub), kas sniegs konsultatīvu atbalstu projektu noteikšanā, sagatavošanā un attīstībā visā ES. Saskaņā ar regulēju arī izveidos Eiropas investīciju projektu sarakstu (European investment project directory), lai uzlabotu investoru zināšanas par pašreizējiem un turpmākajiem projektiem.

Eiropas Investīciju plāns

EFSI ir viens ko Komisijas Eiropas Investīciju plāna, ko publicēja 2014. gada novembrī, galvenajiem elementiem. Plāns paredz:

  • mobilizēt vismaz 315 miljardus euro jaunām investīcijām laikposmā no 2015. līdz 2017. gadam, palielinot publisko resursu izlietojuma efektivitāti un piesaistot privātās investīcijas. Tas tiks darīts, izveidojot EFSI EIB grupas pašreizējā struktūrā;
  • mērķtiecīgas iniciatīvas, lai nodrošinātu, ka papildu investīcijas atbilst reālās ekonomikas vajadzībām;
  • pasākumus, lai nodrošinātu lielāku tiesisko paredzamību un novērstu traucēkļus investīcijām. Ierosinātais regulējums rada tiesisku pamatu un paredz budžeta sadalījumu pirmajiem diviem darba cēlieniem.
Sazināties
Jānis Bērziņš
Preses sekretārs