Ziņas

Ar divām izstādēm Beļģijā atklās Latvijas prezidentūras kultūras programmu ārvalstīs

Izstāde Ljēžā. Valēriuss de Sādelērs. Augļu dārzs. Ap 1925. LNMM kolekcija. Foto: Roberts Kaniņš.7Izstāde Ljēžā. Jānis Tīdemanis. Meitene tautastērpā. Ap 1930. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš.7Izstādes atklāšana Ljēžā. Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga uzstājas ar referāru "Eiropa – cīņas arēna vai mūsu kopējās mājas".7Izstādes atklāšana Ljēžā. Ljēžas Universitātes profesors Fransiss Balass (Francis Balace) uzstājas ar referātu "Latvija – no tautas atdzimšanas līdz Eiropai".7Izstāde Laluvjērā. Krišs Salmanis. Kāpēc es neesmu veģetārietis. Animācijas cilpa. 2007. 7Izstādes atklāšana Laluvjērā. Gleznotājs Andris Eglītis pie sava darba no cikla “Tuvu ideālam”.7Izstādes atklāšana Laluvjērā. Attēlā (no kreisās): mākslinieki Kristaps Ģelzis, Ivars Drulle un Andris Eglītis.7
2014. gads 14. novembris

19.novembrī Ljēžas mākslas muzejā (Musée des Beaux-Arts de Liège) atklās izstādi "Iespaidi un paralēles. Beļģu un latviešu glezniecība no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Ljēžas Mākslas muzeja kolekcijām", savukārt no 21.novembra Jankeleviča muzejā (Musée Ianchelevici) Laluvjērā būs apskatāma izstāde „Iespaidi un paralēles. Laluvjēra-Rīga".

Pagājušā gada novembrī Mākslas muzejā "Rīgas Birža" tika atklāta plaša izstāde "Iespaidi un paralēles. Beļģu un latviešu glezniecība no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas. 20.gadsimta pirmā puse", kurā Izidora Opsomera (Isidore Opsomer), Albēra Savērisa (Albert Saverys), Valēriusa de Sādelēra (Valerius de Saedeleer) un citu ievērojamu beļģu autoru gleznas pirmoreiz bija eksponētas kopā ar 20.gadsimta sākuma latviešu mākslinieku Jāņa Tīdemaņa, Kārļa Padega, Ģederta Eliasa, Leo Svempa, Eduarda Kalniņa un citu darbiem. Variējot Rīgā rādīto beļģu un latviešu glezniecības izlasi, Ljēžā tai pievienosies arī Ljēžas Mākslas muzeja kolekcijas darbi. Tas būs pārsteigums beļģu skatītājiem, kuri bieži vien nenojauš par abu valstu mākslas saskares punktiem.

Savukārt Jankeleviča muzejā Laluvjērā sastapsies valoņu mākslinieku grupas "Nervia" gleznotāju darbi no abu sadarbības partneru kolekcijām. Vienlaikus dialogā ar beļģu mākslas klasiku būs apskatāmi latviešu laikmetīgās mākslas pārstāvju – Kriša Salmaņa, Viļņa Zābera, Monikas Pormales, Kristīnes Kursišas, Andreja Granta un citu - darbi. Kopā ar beļģu mākslinieku darbiem Jankeleviča muzeja direktore Valērija Formerī (Valérie Formery) vēlējās izstādē redzēt tieši Latvijas mūsdienu mākslinieku darbus, kas atbildētu uz jautājumu: „Ko šodien izsaka jēdzieni intimitāte, rāmums, cilvēciskums un ideālisms?" Izstādes atklāšanā piedalīsies un savās atziņās par šo jautājumu dalīsies mākslinieki Andris Eglītis, Ivars Drulle un Kristaps Ģelzis.

20.gadsimta 20.gadu nogalē Latvijas mākslā iestrāvoja beļģu ietekme, kas pieņēmās spēkā 30.gados, izraisot "beļģu modi" vietējā glezniecībā. Arī gadsimtu vēlāk beļģu kultūras klātbūtne latviešu mākslā nav zudusi, jo daudzi mākslinieki dodas mācīties, strādāt un dzīvot uz Beļģiju. Tā piemēram, izstādē būs apskatāmi Ievas Epneres darbi – māksliniece ir studējusi Augstākajā mākslas institūtā Gentē un strādājusi "Contretype" mākslinieku rezidencē Briselē.

Pirms izstādes atklāšanas Ljēžas mākslas muzejā 19.novembrī ar priekšlasījumu "Eiropa - cīņas arēna vai mūsu kopējās mājas" uzstāsies eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, savukārt referātu "'Latvija – no tautas atdzimšanas līdz Eiropai" lasīs Ljēžas Universitātes profesors Fransiss Balass (Francis Balace).

Izstāde Ljēžā būs apskatāma līdz 2015.gada 1.februārim, savukārt Laluvjērā – līdz 8.februārim.

Prezidentūra ES Padomē ir iespēja ne tikai ietekmēt politisko lēmumu pieņemšanu, bet arī pierādīt Latvijas tradicionālās un mūsdienu kultūras konkurētspēju. Prezidentūras kultūras programmas mērķis ārvalstīs ir apliecināt Latvijas mākslas laikmetīgumu, mākslinieku izcilību un mūsu pasaules redzējuma unikalitāti.

Abas izstādes ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Ljēžas mākslas muzeja, Jankeleviča muzeja, Latvijas vēstniecības Beļģijā un Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariāta sadarbības projekts.