Ziņas

ES aizsardzības ministri Rīgā aicina uz vienotu pieeju, stājoties pretī draudiem Eiropas drošībai

Preses konference. Foto: EU2015.LV
2015. gads 19. februāris

No 18. līdz 19.februārim ES aizsardzības ministri tikās Rīgā un aicināja saglabāt vienotu pieeju, lai stātos pretī dažāda veida Eiropas drošības izaicinājumiem. Neformālās sanāksmes laikā ministri uzsvēra, ka Eiropas drošības stratēģijas pārskatīšanai jābūt vienam no galvenajiem sarunu tematiem Eiropadomes diskusijā par drošību un aizsardzību, kas notiks šā gada jūnijā.

Ministri vienojās, ka, pārskatot Eiropas drošības stratēģiju, būtiski nodrošināt, lai valstu un valdību vadītāji jūnijā pārrunātu stratēģiskos drošības izaicinājumus un diskutētu par ES atbildi uz tiem.

"Eiropadomes diskusija par drošību un aizsardzību būs izšķirošs notikums, lai turpmāk sekmētu ES dalībvalstu aizsardzības sadarbību," sacīja ES Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos un Eiropas Komisijas viceprezidente Federika Mogerīni. "Šā brīža drošības situācijā, kad saskaramies ar jauniem un sarežģītiem apdraudējuma veidiem, vienota pieeja ir nepieciešama vairāk nekā jebkad agrāk."

"Stratēģiskā komunikācija ir viens no elementiem, kuram ir kritiska loma aizsardzībā no hibrīddraudiem. Esam vienojušies, ka nepieciešama visaptveroša un vienota ES dalībvalstu rīcība, veidojot vienotu komunikācijas plānu, lai aizsargātu savus iedzīvotājus," uzsvēra aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis.

Aizsardzības industrijai ir būtiska loma ne tikai no ekonomiskā, bet arī no stratēģiskā viedokļa. "Eiropas Savienībai arī turpmāk jābūt drošības garantam, tāpēc mums nepieciešamas spēcīgas aizsardzības spējas, kuru pamatā ir attīstīta aizsardzības industrija," norādīja Eiropas Aizsardzības aģentūras izpilddirektors Horhe Domeks, uzsverot, ka vairāk jāiegulda pētniecības un attīstības jomu attīstībā.

Aizsardzības ministri diskutēja arī par ES militārajām misijām un operācijām, kuru rezultāti ir vērtējami pozitīvi, gan arī par ES ātrās reaģēšanas spēju uzlabošanu. Šajā sakarā ministri vienojās, ka ES un NATO ir jāsadarbojas vēl ciešāk, tādējādi nodrošinot, ka abas organizācijas viena otru pastiprina un dubulto dalībvalstu drošību un aizsardzību.

No 18. līdz 19.februārim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās ES aizsardzības ministru neformālā sanāksme, kurā notika gatavošanās 2015.gada jūnija Eiropadomes diskusijai par aizsardzību, kas ir būtiskākais ES drošības un aizsardzības jomas notikums 2015.gadā. ES aizsardzības ministru neformālā sanāksme veltīta tādiem jautājumiem kā gaidāmā Eiropadomes diskusija par aizsardzību, ES cīņa pret hibrīddraudiem, stratēģiskā komunikācija un ES ātrās reaģēšanas spējas.

Sazināties
Anete Gnēze
Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākā referente
+371 67335093
+371 26474087