Ziņas

Prezidentūras viesi varēs iepazīties ar tradīciju interpretāciju mūsdienu Latvijas dizainā

Izstādes "Humanizācija" atklāšana. "Mājoklis". Foto: Didzis Grodzs7Izstādes "Humanizācija" atklāšana. "Tīrība". Foto: Didzis Grodzs7Izstādes "Humanizācija" atklāšana. "Tīrība". Foto: Didzis Grodzs7Izstādes "Humanizācija" atklāšana. "Bērnība". Foto: Didzis Grodzs7Izstādes "Humanizācija" atklāšana. "Maltīte". Foto: Didzis Grodzs7Izstādes "Humanizācija" atklāšana. "Darbs". Foto: Didzis Grodzs7Izstādes "Humanizācija" atklāšana. "Kustība". Foto: Didzis Grodzs7
2015. gads 06. februāris

No piektdienas, 6.februāra, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā skatāma izstāde Dizaina manifestācija / Humanizācija. Izstādes veidotāji ir pārliecināti, ka prezidentūras viesiem īpaši saistoša varētu būt nacionālo tradīciju interpretācija mūsdienu Latvijas dizainā.

Izstāde demonstrē Latvijā radītā dizaina daudzveidību un pieejamību, atklājot dizaina potenciālu jebkuras nozares un indivīdu sadzīves ietvaros. Tās mērķis ir lauzt iesīkstējušos priekšstatus par dizainu kā elitāru parādību un atklāt tā klātbūtni dažādās ikdienas situācijās.

Izstādes ekspozīcijas pamatideja ir rādīt dzīves ainas, kuras cilvēks izdzīvo mājās un darbā, veicot ikdienas rituālus − ēdot, mazgājoties, ģērbjoties, strādājot, pārvietojoties un spēlējoties. Vairāk nekā 130 Latvijas dizaina produktu izkārtoti sešās grupās − DARBS, MĀJOKLIS, MALTĪTE, TĪRĪBA, KUSTĪBA un BĒRNĪBA.

“Mūsdienās modē ir nevis lielie zīmoli, bet tieši mazie, lokālie zīmoli. Un tieši tas varētu interesēt prezidentūras viesus – tas, kas šeit ir unikāls, kam ir saknes vietējās tradīcijās, amatniecībā, vietējā kontekstā,” saka viena no izstādes kuratorēm, dizaina biroja H2E mākslinieciskā direktore Ingūna Elere. Kā piemēru viņa min Alda Circeņa veidoto BLOOM ķeblīti, kas demonstrē tradīciju interpretāciju mūsdienu dizainā un ir augstu novērtēts pasaulē.

HUmanisation
Istādes "Humanizācija" kuratori (no kreisās): Dita Danosa, Holgers Elers, Ingūna Elere, Barbara Ābele. Foto: Didzis Grodzs

Arī H2E radošais direktors Holgers Elers pieļauj, ka skatītājus varētu interesēt Latvijas dizaina nacionālās īpatnības, piemēram, vietējo materiālu – māla, koka – izmantošana eksperimentālos veidos.

“Patiesībā mēs visi savā būtībā esam amatnieki. Tās prasmes ne tikai [Latvijā], bet arī citur pasaulē, atkal tiek atzītas par vērtību. Amatnieka prasmes var savienot ar dizainera zināšanām un izpratni, un radīt brīnišķīgus produktus. Šeit ir tādi piemēri,” gadsimtiem seno vērtību nozīmi uzsver H.Elers.

Viņš arī atzīst, ka prezidentūras viesiem varētu būt interesanti redzēt tos Latvijas dizaina objektus, kas guvuši starptautisku atzinību: "Cilvēkiem no citām valstīm tā būtu mēraukla, lai novērtētu mūsu līmeni un situāciju, kurā mēs esam." Ekspozīcija Reputācija ar šiem dizaina priekšmetiem līdz 28.augustam aplūkojama Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Dizaina domāšanas trenere un Latvijas Mākslas akadēmijas docētāja Barbara Ābele stāsta, ka izstāde Humanizācija mēģina stāstīt par dizaina demokrātisko iedabu. Viņa uzsver, ka ekspozīciju raksturo pieejamība, jo izstāde ir atvērta bērniem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī izziņa. Skatītāja uzdevums ir iedziļināties, jo dizains var būt redzams uzreiz un var būt arī paslēpts.

Savukārt uzņēmēja, Latvijas Modes palātas vadītāja un Banku augstskolas docētāja Dita Danosa, kas arī ir viena no izstādes kuratorēm, akcentē vēlmi parādīt ne tikai to, ka dizains ir daudzveidīgs, bet arī to, ka dizains ir ekonomisks. Dizains ne tikai dod labklājību atsevišķiem cilvēkiem, bet arī ekonomisku labumu visai valstij. Tā nav tikai kultūras sfēra, bet tā ir arī biznesa un ekonomikas sfēra.

Izstāde Humanizācija būs skatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā līdz 29.martam.

Humanizācija ir Latvijas laikmetīgā dizaina izstāžu cikla Dizaina manifestācija otrā izstāde. Tas ir atjaunotās Latvijas vēsturē unikāls projekts, kas četrās savstarpēji saistītās izstādēs – Reputācija, Humanizācija, Informācija un Situācija − ar vēl nebijušu vērienu prezentē mūsu valstī radītā dizaina sniegumu pēdējos 15 gados. Izstāžu cikla kuratori ir Barbara Ābele, Ingūna Elere, Dita Danosa un Holgers Elers. Izstādes realizē dizaina birojs H2E.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja