Ziņas

Vizītēs Kijevā un Maskavā ārlietu ministrs pievērš uzmanību krīzes noregulējuma iespējām Ukrainā un drošības problēmām reģionā

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
2015. gads 12. janvāris

10. janvārī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Kijevā tikās ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko (Petro Poroshenko), premjerministru Arsēniju Jaceņuku (Arseniy Yatsenyuk) un ārlietu ministru Pavlo Kļimkinu (Pavlo Klimkin). 12. janvārī ārlietu ministrs darba vizītē uzturējās Maskavā, kur tikās ar Krievijas Federācijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu (Sergei Lavrov).

Viens no vizīšu galvenajiem apspriežamajiem jautājumiem bija krīzes noregulējuma iespējas Ukrainā. Latvijas ārlietu ministrs izteica stingru atbalstu Minskas vienošanos īstenošanai, īpaši akcentējot reālas kontroles pār Ukrainas - Krievijas robežu nodrošināšanas nepieciešamību. Tāpat ministrs izteica cerību, ka, tiekoties Berlīnē Normandijas formātā, ārlietu ministri varēs atrast saskarsmes punktus, kas dotu konkrētu ieguldījumu konflikta Ukrainas Austrumos politiskajam risinājumam ilgtermiņā. Ministrs arī norādīja, ka ES sankciju režīma pārskatīšana ir atkarīga no turpmākās Krievijas rīcības Ukrainā. Ukrainas puse, apspriežot situāciju valsts austrumos, norādīja, ka cer uz konkrētiem soļiem un konstruktīvu pozīciju, kas tuvinātu deeskalāciju. Savukārt Krievijas ārlietu ministrs norādīja, ka Normandijas formātam jāpalīdz veicināt dialogu un Minskas vienošanos izpildi.

Vizītes Kijevā ietvaros ārlietu ministrs izteica stingru atbalstu Ukrainas reformu kursam un tās teritoriālajai vienotībai. E. Rinkēvičs apstiprināja: „Latvija kā ES Padomes prezidējošā valsts ir gatava izmantot visas iespējas, lai maksimāli mobilizētu ES kopējo atbalstu, gan attiecībā uz miera procesa meklējumiem, gan apjomīgām reformām. Tās Ukrainai nepieciešamas gan ilgtermiņa attīstībai, gan arī sociāli ekonomiskās stabilitātes nodrošināšanai."

Ministrs aicināja Ukrainu aktīvi realizēt iecerēto reformu kursu. „Drosmīgi veikt reformas un ieviest dzīvē savas apņemšanās, tā praktiski tuvināt Ukrainu Eiropas Savienībai", aicināja ārlietu ministrs.

Ukrainas pārstāvji pateicās par Latvijas rūpēm, kā arī atbalstu, ko tā sniegusi un turpina piedāvāt valstij grūtajā brīdī. Puses vienojās kopīgi strādāt, lai stiprinātu ES un Ukrainas sadarbību, veicinot Ukrainas tuvināšanos ES. Ukraina cieši sadarbosies Austrumu partnerības jautājumos, cer sasniegt labus rezultātus Rīgas samitā maijā, tai skaitā liberalizācijas jautājumā.

Vizītes laikā Maskavā Krievijas puse tika iepazīstināta ar Latvijas prezidentūras ES Padomē prioritātēm, kā arī tika pārrunāti Austrumu partnerības politikas un ES - Krievijas attiecību perspektīvas jautājumi. Ministrs informēja par plānoto Austrumu partnerības samitu Rīgā, uzsverot tā nozīmi arī praktisku jautājumu risināšanā, lai reģionā veicinātu stabilitāti un labklājību.

Austrumu partnerība nav vērsta ne pret vienu, bet ir iekļaujoša politika atbilstoši katras valsts vēlmēm un iespējām.

Prezidentūras ietvaros tiek plānotas izglītības un transporta ministru sanāksmes ASEM formātā, kurās tiek sagaidīta arī Krievijas pārstāvība.

Apspriežot ES - Krievijas attiecības, E. Rinkēvičs norādīja, ka ES ir ieinteresēta attiecību normalizēšanā un konstruktīvā sadarbībā, kas balstītos uz vispāratzītām starptautiskajām normām, kā arī starptautisko tiesību ievērošanu. „Attiecību nākotne, pat „atslēga" ir Krievijas rokās – tās turpmākā rīcība Ukrainā, Minskas vienošanos saistību izpilde, konflikta deeskalācija būs kā apliecinājums vārdiem par mieru", uzsvēra ministrs. Nedz ES, nedz citas valstis nav ieinteresētas Krievijas izolācijā. ES vēlme ir redzēt Krieviju kā atbildīgu sadarbības partneri starptautiskajās attiecībās. Uzticības atjaunošana būs ilglaicīga, bet nav neiespējama.

Latvijas ārlietu ministrs vērsa uzmanību uz drošības situāciju Baltijas jūras reģionā, kas diemžēl ir būtiski pasliktinājusies. Ministrs pauda neizpratni par Krievijas militāro aktivitāšu pieaugumu, tai skaitā civilo gaisa satiksmi apdraudošo kara lidmašīnu lidojumus, atzīmējot, ka NATO ir spiesta reaģēt un pastiprināt savu klātbūtni reģionā. E. Rinkēvičs atkārtoti norādīja, ka nepieciešams atjaunot uzticības gaisotni.

Latvijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka Krimas aneksija netiks atzīta, un ES pozīcija šajā jautājumā ir vienota un stingra.

Sazināties
Kārlis Eihenbaums
Vēstnieks - preses sekretārs
+371 67016117
+371 26655595