3.jūnijā semināra dalībniekiem tiks prezentēti jaunās programmas galvenie elementi un mērķi. Tāpat iepazīstinās ar līdzšinējo rezultātu izmantošanu ES politikas veidošanā. Par programmas sasaisti ar stratēģiju „Eiropa 2020”, Junkera investīciju plānu, Eiropas Pilsētprogrammu un Kohēzijas politiku pēc 2020.gada, uzstāsies EK, Nīderlandes un Reģionu komitejas pārstāvji. Dalībnieki piedalīsies interaktīvās diskusijās par programmas rezultātu izmantošanu, piemēram, par mazo un vidēji lielo pilsētu tematiku, kas ir Latvijas prezidentūras prioritāte ilgtspējīgas teritoriālās attīstības jomā.
4.jūnijā paredzētas diskusijas par jaunās programmas prioritātēm un tematisko fokusu. Apkopotās rekomendācijas veicinās programmas rezultātu plašāku pielietojumu politiku veidošanā.
Semināra dalībniekiem būs iespēja iepazīsies ar Baltijas valstu lielākās kūrortpilsētas Jūrmalas attīstības jautājumiem - sabalansētu kūrorta un pilsētas saimniecības attīstības plānošanu, saglabājot unikālās dabas un arhitektoniskās vērtības, kā arī vēsturiski attīstītās kurortoloģijas tradīcijas.
Pasākumu, sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas domi un ESPON programmas vadošo iestādi Luksemburgas Ilgtspējīgas attīstības un infrastruktūras ministriju organizē Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Plānots, ka pasākumā piedalīsies apmēram 150 ES un Eiropas brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalstu, ES institūciju, zinātnisko un nevalstisko organizāciju pārstāvji.
Pasākums tiek organizēts Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē laikā.
ESPON programmas mērķis ir nodrošināt salīdzināmu informāciju, veikt teritoriālās attīstības analīzi un scenāriju izstrādi. Tāpat arī atklāt reģionu teritoriālo kapitālu un potenciālu Eiropas konkurētspējas stiprināšanai, teritoriālajai sadarbībai, ilgtspējīgai un līdzsvarotai attīstībai. Uz programmas finansējumu projektu veidā var pretendēt ESPON tīkla valstis – 28 ES valstis, Norvēģija, Īslande, Lihtenšteina un Šveice.
ESPON programmu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) ar kopējo finansējumu 2014.-2020.gada plānošanas periodā 41,3 miljonu eiro apmērā. Programmas finansējums projektiem – 38,9 miljonu eiro. ERAF līdzfinansējuma likme projektu 85%, pārējos 15% veido partnervalstu iemaksas programmas budžetā.