Ziņas

Latvijas prezidentūras kultūras programmas turpinājums Google kultūras institūta platformā

Eksponāts no izstādes "Mana, tava, mūsu Rīga pirms 100 gadiem"
2015. gads 27. maijs

Pateicoties Latvijas prezidentūras ES Padomē atbalstam, vairākām Latvijas kultūras institūcijām šogad izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Google kultūras institūta interneta platformu. Kā turpinājums plašajai prezidentūras kultūras programmai šajā platformā skatāmi materiāli no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB), Latvijas Okupācijas muzeja un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMA) krājumiem.

“Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programma ir vērsta uz visplašāko starptautisko auditoriju. Šis ir viens no projektiem, kas ļauj interesentiem iepazīties ar Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu. Esmu gandarīta par mūsu līdzšinējo sadarbību ar Google kultūras institūtu un ceru, ka tā turpināsies un pasaulei būs pieejama arvien plašāka informācija par Latvijas kultūru,” skaidro Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmas vadītāja Selga Laizāne.

Interneta platformas lietotājiem ir iespēja apskatīt izstādes Mana, tava, mūsu Rīga pirms 100 gadiem attēlus, kas Rīga 2014 Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas laikā bija eksponēti LNB. Digitālā formātā apskatāmas Rīgas kartes, dokumenti, zīmējumi un fotogrāfijas no 18.gadsimta līdz 20.gadsimta sākumam. Izstāde noslēdzas ar lappusi no kādas skolnieces dienasgrāmatas, kurā lasāms: “1914.gada 20.jūlijs. Vācija pieteica Krievijai karu.”

Latvijas Okupācijas muzejs piedāvā neparastus attēlus ar Berlīnes mūra grafiti fragmentiem, kuros pieprasīta Baltijas valstu un Latvijas neatkarība. Projekts sniedz nelielu ieskatu pret Padomju Savienību vērstajos saukļos, kas 1989.gadā bija redzami mūra Rietumberlīnes pusē. Dažus no tiem bija rakstījuši trimdā dzīvojošie latvieši.

berlīnes mūris
Eksponāts no izstādes "Freedom for Baltic States"

Vairāku ekspozīciju digitalizētās versijas piedāvā LNMM. Lietotājiem pieejama gan visaptveroša Latvijas mākslas izlase no muzeja krājumiem, gan arī atsevišķa tiešsaistes izstāde Ieskats Latvijas kultūras kanonā. Vizuālā māksla. Tajā redzamās gleznas papildina apraksti par autoru biogrāfiju, darbu tapšanas vēsturi un spilgtākajiem mākslinieciskajiem paņēmieniem.

No Mākslas muzeja “Rīgas Birža” kolekcijas tiešsaistē pieejama ekspozīcija Mākslas noslēpums slēpjas niansēs, kurā īpaša uzmanība pievērsta dažādu valstu 19.gadsimta glezniecībai un tēlniecībai. Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs piedāvā R.Sutas glezniecības, grafikas, grāmatu ilustrāciju, scenogrāfijas un kostīmu skiču, trauku un interjera dizaina darbu izlasi, kas sniedz ieskatu Latvijas modernisma mākslā. Savukārt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sagatavojis īpašu porcelāna kolekciju.

Google kultūras institūts radīts, lai interneta lietotājiem dotu iespēju baudīt mākslas bagātības, pētīt vēsturiskiem notikumiem veltītas izstādes, neklātienē izstaigāt muzejus, skatīt antīkās un modernās pasaules arhitektūras pieminekļus. Tādējādi šie materiāli ne tikai kļūst pieejami mūsdienu cilvēkiem, bet saglabājas arī nākamajām paaudzēm.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja