Ziņas

#domasspēks: Slovākija un Latvija izvērtē padarīto un nosprauž mērķus nākotnei

2015. gads 27. aprīlis

4.maijā Latvija atzīmēs 25.gadadienu kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas. Tā ir iespēja gan izvērtēt padarīto, gan nospraust jaunus mērķus. Arī projekta #domasspēks jaunākajā epizodē latviešu dzejnieks Rainis un slovāku diplomāts Pavols Demešs (Pavol Demeš) atskatās pagātnē, kā arī iezīmē nākotnes perspektīvu.

#domasspēks 15.epizode veltīta Raiņa politiskajai darbībai. 19.gadsimta beigās viņš aktīvi darbojās kustībā Jaunā strāva, piedalījās 1905.gada revolūcijas notikumos. 1920.gadā Rainis kopā ar Aspaziju atgriezās no trimdas Šveicē un atkal iesaistījās politikā. No sociāldemokrātu saraksta viņš tika ievēlēts Satversmes sapulcē (1920) un pirmajās trīs Saeimās (1992, 1925, 1926).

No 1926.gada decembra līdz 1928.gada janvārim Rainis ieņēma izglītības ministra amatu, un īsfilmā tiek uzskaitīti viņa paveiktie darbi šajā jomā. Ainas beigās Rainis uzsver, ka nācijas lielumu un tās pastāvēšanu nākotnē nosaka nevis tās politiskie, bet gan kultūras sasniegumi.

"Mazas tautas var pastāvēt tikai tad, ja viņas kultūras ziņā iet līdzi pašiem pirmajiem, nevis stāv uz vietas... Tās mazās tautas, kuras to izpratušas un turas pie šādiem principiem, droši un neapstrīdami ieņem un patur savu vietu visu lielo tautu saimē," Rainis sacījis intervijā laikrakstam Pēdējā Brīdī 1927.gadā.

Savukārt epizodes otrajā daļā diplomāts Pavols Demešs uzņem skatītājus "Eiropas Savienības pašā sirdī" – Slovākijā, uzsverot pozitīvās pārmaiņas, kas valstī notikušas kopš neatkarības iegūšanas 1993.gadā.

pavol_demes
Pavols Demešs. Foto: Jura Podnieka studija

Pavols Demešs ir starptautiski atzīts NVO līderis, ilggadējs Vācijas Maršala fonda Centrālās un Austrumeiropas pārstāvniecības direktors (2000-2010). No 1991. līdz 1992.gadam viņš bija Slovākijas ārlietu ministrs, bet no 1993. līdz 1997.gadam – Slovākijas prezidenta Mihala Kovača ārlietu padomnieks. 1998.gadā viņš saņēma ES–ASV demokrātijas un pilsoniskās sabiedrības balvu.

P.Demeša lasītais Raiņa aforisms filmas noslēgumā izskan kā pravietojums gan par Latvijas, gan Slovākijas nākotni: “Nāks laiks, kad cilvēks nenicinās ne citu, ne sevi. Tad tik būs pagājis kustoniskais laikmets un cilvēki taps par cilvēci. Tad dalīsim vēsturi divās daļās un sāksim īstos jaunos laikus.”

#domasspēks (#mindpower) ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Projekts ir veltīts Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai un iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē oficiālajā publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Īsfilmas skatāmas Latvijas prezidentūras oficiālajā Youtube kanālā un projekta Facebook lapā.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja