Ziņas

Pasaules pirmizrādi piedzīvos Ērika Ešenvalda simfonija “Ziemeļu gaisma”

Ēriks Ešenvalds. Foto: Aivars Krastiņš
2015. gads 24. aprīlis

Pirmdien, 27.aprīlī, Latvijas Nacionālajā operā notiks komponista Ērika Ešenvalda multimediālās simfonijas Ziemeļu gaisma pasaules pirmizrāde. Piedaloties Liepājas Simfoniskajam orķestrim, Valsts Akadēmiskajam korim Latvija un diriģentam Mārim Sirmajam, tiks uzburts stāsts par ziemeļu tautās leģendām apvīto polārblāzmu, ko paspilgtinās ekspedīciju laikā dokumentēti video un dabas skaņu materiāli.

Ziemeļblāzma (Aurora Borealis) jau izsenis apdziedāta teikās un leģendās. Ziemeļu tautas to dēvē par lapsas astes sagrieztām sniega vērpetēm, debesu vārtiem aizgājušajiem, par karavīru nenogurstošajām cīņām un pat par bumbas spēlēšanu debesīs, kur bumbas vietā izmantots valzirga galvaskauss. Šis unikālais tautu mantojums iedvesmojis komponistu doties ekspedīcijās uz Skandināviju, Islandi, Grenlandi un Aļasku, lai kopā ar ceļabiedriem – režisoru Renāru Vimbu un operatoru Daini Juragu – dokumentētu senos stāstus un dabas naksnīgās balsis.

Ekspedīcijās gūtais nu iemūžināts jaunajā simfonijā. Līdzās orķestrim un korim tās muzikālo vēstījumu papildinās video projekcijas ar ziemeļu tautu teicējiem. Sadarbībā ar norvēģu fotogrāfu Hjetilu Skogli (Kjetil Skogli), kurš sevi dēvē par ziemeļblāzmas pēddzini, tapušas polārblāzmas projekcijas, kas atskaņojumā saplūdīs ar mūziku un dabas skaņām, ļaujot izbaudīt autentiskus un plašākai sabiedrībai zudušus nostāstus par ziemeļblāzmu – lielāko no Zemes atmosfēras optiskajiem fenomeniem.

Koncerta sākumā klausītājiem būs iespēja baudīt Baltijas izcilāko komponistu darbus. Skanēs Arvo Perta, Veljo Tormisa, Riharda Dubras, Selgas Mences, kā arī jaunā komponista Jēkaba Jančevska kora dziesmas.

Koncerts ir iekļauts Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Skatītāju ievērībai: Sakarā ar koncerta Ziemeļu gaisma ierakstu Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio apmeklētājus aicinām ierasties savlaicīgi.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja