Ekspozīcija vēsta par Raiņa (1865–1929) un Aspazijas (1865–1943) biogrāfiju, kā arī ilustrē abu autoru literāro darbu motīvus un dzejas fragmentus. Izstādē iespējams uzzināt, kā radušies autoru pseidonīmi, kādās pilsētās un valstīs viņi uzturējušies, aplūkot Latvijas teritorijas karti dažādos gadsimtos, izpētīt valodu izcelsmes koku un iepazīties ar viņu dzīves laika aktuālajiem pasaules notikumiem, tādejādi gūstot visaptverošu priekšstatu par laikmetu, kurā radās abu autoru idejas.
Izstāde UNESCO galvenās mītnes ekspozīciju zālē Salle des Pas Perdus būs skatāma līdz 24.aprīlim.
Aspazijas un Raiņa darbības laiks sakrīt ar visai Eiropai nozīmīgu vēstures un sociālo pārmaiņu posmu. Sabrūkot impērijām, daudzas nācijas sāka lolot valstiskas autonomijas cerības, gaisā virmoja idejas par vienotu Eiropu, dzima sociāldemokrātiskā kustība, arvien plašāku atsaucību guva sociālās vienlīdzības un sieviešu emancipācijas idejas.
Šajā laikā veidojās un attīstījās latviešu profesionālā literatūra, politiskā doma, izglītības sistēma. Aspazijas un Raiņa darbs kļuva par nozīmīgu latviešu nacionālās pašapziņas un kultūras pamatu. Viņu veikums ir atstājis dziļu iespaidu uz visu turpmāko paaudžu literātu darbību, arī filozofiju, politisko kultūru, pat ikdienas valodu – ar savu daiļradi un cittautu literatūras tulkojumiem Rainis latviešu valodā ieviesis un aktualizējis vairākus simtus vārdu. Gan Raiņa ideju drāmas un filozofiskā dzeja, gan Aspazijas dumpinieciski temperamentīgās, feminisma ideju cauraustās lugas ir saglabājušas savu aktualitāti arī 21.gadsimtā.
Aspazijas un Raiņa 150 gadu jubileja ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2014.–2015.gadam. Savukārt abu literātu sarakste, kas aptver 35 viņu mūža gadus, ir iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.
Ekspozīciju “Aspazija / Rainis: dumpiniece / humānists” veido Memoriālo muzeju apvienība sadarbībā ar Latvijas Republikas Pastāvīgo pārstāvniecību UNESCO un partneriem. Izstādes teksta autors ir Pauls Bankovskis, vizuālo risinājumu veidojis mākslinieks Kaspars Perskis, projekta kuratore ir Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste Elvīra Bloma.
Izstāde iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Kultūras pasākumu izlase veidota, lai starptautisko auditoriju iepazīstinātu ar Latvijas literatūras, mūzikas un mākslas vērtībām.