Ziņas

#domasspēks: poļu dziedātāja Anna Marija Jopeka iesaistās sarunā par brīvību

2015. gads 02. aprīlis

Izcilā latviešu dzejniece un dramaturģe Aspazija savos darbos iestājās par sievietes brīvību un tiesībām pašai noteikt savu likteni, taču kā žurnāliste un sabiedriskā darbiniece viņa kopā ar vīru Raini neklusēja arī par visas tautas brīvību. Jaunākajā īsfilmu projekta #domasspēks epizodē šo tēmu apspriež poļu džeza dziedātāja Anna Marija Jopeka (Anna Maria Jopek).

Šajā epizodē Anna kopā ar Evu Ikstenu-Strapcāni, kas iejūtas Aspazijas tēlā, interpretē Raiņa dzejoli "Varoņu laiks" no krājuma "Vētras sēja" (1905). Tas izdots pirms Raiņa un Aspazijas došanās trimdā un uzskatāms par spilgtu poētisku liecību 1905.gada revolucionārajiem notikumiem un izjūtām. Krājumu caurstrāvo dinamisms un cerība par latviešu tautas sociālo un politisko brīvību. Arī dzejolis „Varoņu laiks" aicina nomācošajā un vienmuļajā ikdienā pamanīt tuvojošās pārmaiņas.

Salīdzinot savu bērnību komunisma laikā un pašreizējā laikmeta dotās iespējas, video intervijā Anna Marija uzsver: „Domāju, ka brīvības sajūta ir galvā, ka cilvēks piedzimst brīvs."

Arī savā mūzikā viņa ir izvēlējusies brīvību, atsakoties no Varšavas Šopēna Mūzikas universitātē iegūtās klasiskās pianista izglītības un pievēršoties džezam. Viņa par savu uzdevumu uzskata pasaules iepazīstināšanu ar poļu mūziku, apvienojot savos priekšnesumos tradicionālo, klasisko un populāro mūziku ar džeza improvizācijām."Džezs ir svarīgākais, jo tas dod brīvību, laika un harmonijas izjūtu, tomēr es uzaugu ar poļu tautas dziesmām. Manas saknes meklējamas šajās slāviskajās ainavās un skaņās," atzīst dziedātāja.

Anna Maria Jopek

Anna Marija Jopeka līdz šim izdevusi 14 mūzikas albumus sadarbībā ar ievērojamākajiem Polijas mūziķiem, kā arī tādām starptautiskām zvaigznēm kā Džo Lovano (Joe Lovano), Bobijs Makferins (Bobby McFerrin), Kriss Boti (Chris Botti), Pets Metenijs (Pat Metheny) un citiem. Anna Marija gadā sniedz aptuveni 100 koncertu visā pasaulē – no Toronto līdz Vīnei un no Ņujorkas līdz Singapūrai, viņa vairākas reizes viesojusies arī Latvijā.

Epizodē piedalās arī poļu ģitārists Roberts Kubišins (Robert Kubiszyn). Īpašs paldies par palīdzību šīs īsfilmas tapšanā Teatr Studio un barStudio Varšavā.

#domasspēks (angliski #mindpower) ir projekts, kas veltīts Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai. 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa citātus no abu dzejnieku daiļrades. Projekts ir iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā.

Īsfilmas skatāmas Latvijas prezidentūras oficiālajā Youtube kanālā un projekta Facebook lapā.

Sazināties
Linda Jākobsone
Prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja