Kultūras notikums

Mihaila Barišņikova mākslas kolekcijas izstāde Rīgā "Māksla man līdzās"


Norises vieta
Mākslas muzejs Rīgas Birža
Doma laukums 6, Rīga, LV-1050, Latvija
Notikuma laiks
15.maijs - 05.jūlijs

Labots: 2015. gads 20. maijs, 19.51

kim? Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Barišņikova Mākslas Centru (BMC) Ņujorkā un Mākslas muzeju Rīgas Birža sniedz ieskatu Rīgā dzimušā, izcilā baleta meistara Mihaila Barišņikova mākslas kolekcijā, veidojot Barišņikova personīgi BMC dāvināto darbu kolekcijas skati.

Viņa interese un aizrautība ar vizuālās mākslas pasauli aizsākusies 20.gs. 70.gados, kad uzsākts apkopot dažādus kamertonim piederīgus darbus uz papīra. Daži no darbiem ir kolekcijā nonākuši kā īpašs veltījums vai dāvinājums tās veidotājam, tomēr lielāko daļu viņš ieguvis daudzu gadu gaitā iegādājoties estētiski saistījušus darbus.

Šī kolekcija ir spilgts intelekta, kompetences un intuīcijas apliecinājums. Tā ir ievērojama ar darbu stilistisko dažādību, ko iezīmē virzīšanās no reālisma uz impresionismu, iekļaujot arī vēlākos virzienus kā sirreālisms un dažus teātra, scenogrāfijas un kostīmu mākslas darbus.

Pirmo reizi kolekcijas izstāde izrādīta 2012.gadā ABA galerijā Ņujorkā un 2013.gadā - Puškina muzejā Maskavā. Ekspozīciju Rīgā papildina pavadošais katalogs un izglītības programma.

Žans Kokto Sergejs Djagiļevs

Dzimis Rīgā, Mihails Barišņikovs 1969.gadā kļuva par Kirova baleta teātra galveno dejotāju. 1974.gadā viņš pameta Padomju Savienību, lai dejotu pasaules lielāko baleta kompāniju sastāvā, ieskaitot Ņujorkas Pilsētas baletu (New York City Ballet). Sākot ar 1980.gadu, gandrīz desmit gadus viņš bija Amerikas Baleta teātra (American Ballet Theater) baleta trupas mākslinieciskais vadītājs.  No 1990. līdz 2002.gadam Barišņikovs bija vadītājs un galvenais dejotājs deju trupā White Oak Dance Project, kuru dibināja, vēloties paplašināt amerikāņu laikmetīgās dejas repertuāru un atpazīstamību. Kā aktieris bieži uzstājies gan Brodvejā, gan citos teātros, kā arī televīzijā un filmās. Saņēmis Tony balvas nomināciju, Drama Desk balvu un Amerikas Kinoakadēmijas balvas nomināciju. 2005.gadā viņš Ņujorkā nodibināja Barišņikova Mākslas Centru (BMC) – radošas mājas vietējiem un starptautiskajiem māksliniekiem.

BMC ir Barišņikova ilgi lolots un īstenots sapnis atvērt Manhetenā mākslas centru, kas kalpotu par pulcēšanās vietu visu disciplīnu māksliniekiem. BMC atklāšana 2005.gadā vēstīja par šīs misijas sākumu, dibinot plaukstošu radošo laboratoriju un performanču telpu māksliniekiem no visas pasaules. BMC aktivitātes ietver rezidences programmu, kuru papildina virkne profesionālu pakalpojumu, ieskaitot jaunu darbu pasūtījumus, kā arī mākslinieku, kuri atrodas dažādos posmos savā karjerā, prezentācijas. Līdz ar apņemšanos atbalstīt māksliniekus BMC nodarbojas ar auditorijas radīšanu mākslām, piedāvājot apskatei laikmetīgus, inovatīvus darbus.