Latvija

Tehnoloģijas

Latvijas vārds tehnoloģiju pasaulē izskan arvien skaļāk. Latvija, iespējams, nav pirmā valsts, kas nāk prātā, domājot par inovācijām, taču mūsu tehnoloģiju pasaule slēpj sevī daudz dārgumu. Mums nepatīk skaļi lielīties. Tā vietā mēs liekam lietā savu radošumu, pievēršam uzmanību detaļām un pat tradicionālās lietās saskatām ko inovatīvu. Mūsu radītās tehnoloģijas apceļo visu pasauli.

Latvijas tehnoloģiju sasniegumi

Lidojoši cilvēki. Miljons cilvēku 2006.gada Turīnas ziemas olimpisko spēļu noslēguma ceremonijas laikā pārsteigumā aizturēja elpu, ieraugot neticamo: cilvēki tiešām lido. Jau 2010.gadā Šanhajā notiekošajā Expo izstādē pie Latvijas paviljona pulcējās cilvēku pūļi, lai tikai varētu paši savām acīm skatīt paraugdemonstrējumus Aerodium vēja tunelī.

Latvijā radītais Aerodium vertikālā vēja tunelis ļāvis piepildīt cilvēku sapņus un lidot bez spārniem. Lai gan pirmie vēja tuneļi radīti 1979.gadā, tieši latviešiem bija gribasspēks un apņēmība šo tehnoloģiju attīstīt līdz vēl nebijušam līmenim un ļaut lidošanas maģiju izjust ikvienam. 


AirDog. Tieši Latvija var lepoties ar pasaulē pirmo autonomi sekojošo bezpilota lidaparātu. Par to jāpateicas sporta entuziastiem no Latvijas. Viņi secināja, ka pasaulē nav atbilstošas ierīces, kas ļautu pilnvērtīgi nofilmēt viņu veiktos trikus. Puiši ķērās pie darba un izveidoja ierīci, kas bezpilota lidaparātu apvieno ar augstas izšķirtspējas GoPro Action Sports videokameru un autonomi seko sportistam. AirDog ātri iemantoja arī citu sporta entuziastu simpātijas un turpina iekarot pasaules tirgus.


Dziedējošās prasmes. Farmācijas nozare Latvijā allaž turēta lielā cieņā. Esam atpazīstami gan kā zāļu ražotāji, gan medikamentu aktīvo vielu sintezētāji. Viens no pēdējā laika lielākajiem sasniegumiem ir aktīvās vielas Belinostat izgudrošana un sintēze, kas aizjūru zemēs jau izmantota pretvēža zāļu ražošanā. Preparāta izstrādē piedalījās Latvijas Organiskās sintēzes institūts, un paredzams, ka pretvēža zāles, kuru sastāvā ir Belinostat, ik gadu glābs ap 300 tūkstošu cilvēku dzīvību.

Medicine
Foto: EU2015.LV


Nemanāmais stikls. Latviešu uzņēmuma GroGlass produkts ir stikls, kas pārklāts ar inovatīvu neatstarojošo nanopārklājumu. Tas stiklu padara teju neredzamu, ļaujot efektīvi izmantot saules enerģiju un veidojot unikālu pieredzi ikvienam lietotājam. Stiklu izmanto saules bateriju un dažādu ekrānu ražošanā, kā arī ievērojamos pasaules muzejos gleznu ierāmēšanai.

GroGlass
Foto: Edijs Pālens (LETA)