Latvija

Gaismas pils

Pastaigājoties pa Vecrīgas šaurajām ieliņām, nav iespējams nemanīt vareno celtni Daugavas pretējā krastā – jauno Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku jeb Gaismas pili.

Jaunā LNB ēka ir viens no nozīmīgākajiem 21.gadsimta projektiem Latvijā, kas bibliotēkai dod iespēju kļūt par modernu pasaules līmeņa kultūras, izglītības un informācijas centru.

Ne velti Gaismas pils izvēlēta par Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē galveno pasākumu norises vietu Rīgā. Bibliotēka ir zināšanu simbols, kas mudina tiekties pēc arvien jaunām virsotnēm. Bibliotēkai Latvijas prezidentūra ir iespēja pierādīt, ka tā ir ne tikai nācijas zināšanu un atmiņas simbols, bet arī pieredzes un kultūru apmaiņas vieta.

Gaismas pils skaitļos

  • 2014.gada augusts: jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas atklāšana.
  • Augstums: 68,3 m.
  • Stāvi: 14 (ieskaitot pagrabstāvu).
  • Kopējā platība: 42 733 m2.

Kāpēc Gaismas pils? 

National Library of Latvia
Foto: EU2015.LV

Ēkas ārējais veidols un forma ir atsauce uz latviešu folklorā sastopamo Stikla kalnu un Gaismas pili. Leģenda vēsta, ka pils nogrima cilvēku apspiestības laikā, lai vēlāk augšāmceltos no tumsas dzīlēm un atbrīvotu latviešu tautu. Gaismas pils ir kā simbols tautas brīvībai un radošam garam, kas jāatsvabina no apspiestības.

Taču ēkas ārējais veidols vēsta arī par latviešu tautā zīmīgo Stikla kalnu, kura virsotnē princese gaida savu glābēju – kādu, kurš būs pietiekami drosmīgs, lai sasniegtu virsotni. Stikla kalns simboliski pielīdzināms cilvēka radošajā mūžā pārvaramajām grūtībām. Kārotos augstumus sasniedz tikai tie, kas uzdrīkstas sniegties pēc arvien jaunām virsotnēm.


No idejas līdz projektam

Jaunuzceltās ēkas arhitekts ir starptautisku atzinību guvušais latviešu izcelsmes arhitekts Gunārs Birkerts (1925) no ASV, kurš savas idejas iedzīvinājis nozīmīgās ēkās ASV un citviet.

1989.gadā G.Birkerts radīja pirmo LNB jaunās ēkas skici. Pēc 25 gadu ilga radoša un apņēmības pilna darba ceļš uz simbolisko Gaismas pili noslēdzās 2014.gada augustā, kad jaunais zināšanu templis vēra durvis visai sabiedrībai.

National Library of Latvia
Jaunās bibliotēkas ēkas celtniecības process. Foto: EU2015.LV

LNB 4
Gaismas pils iekšskats. Foto: Andrejs Jaudzems

2014.gada 18.janvārī simboliskā akcijā tūkstošiem cilvēku izveidoja ķēdi, lai no rokas rokā padotu vairāk nekā 200 grāmatu, tādējādi nogādājot tās no vecās LNB ēkas uz Gaismas pili.

National Library of Latvia
Foto: EU2015.LV

Jaunā LNB ēka ir unikāla būve gan vizuālā, gan emocionālā ziņā. Tā ir ne tikai fizisks patvērums grāmatām, bet arī garīgas, dvēseliskas mājas latviskumam un visai mūsu sabiedrībai.

Gaismas pils ir izvēlēta par galveno Latvijas prezidentūras ES Padomē pasākumu norises vietu Rīgā. Tā ir pilnībā aprīkota un pielāgota prezidentūras vajadzībām.